Opět vybíráme několik zpráv a událostí, které se nějakým způsobem týkají globálních procesů nebo československo-ruských vztahů.

Suverenizace

Restrukturalizace rozvojových agentur.

V uplynulých týdnech provedla vláda dle nařízení prezidenta RF prověrku efektivnosti 40 federálních výzkumných a rozvojových institucí a osobní pohovory s jejich šéfy. Rozhodnuto zachovat dvanáct institucí, ostatní zlikvidovat a jejich působnost převést do korporace VEB.RF: např. Rosnano nebo fond Skolkovo. https://www.vesti.ru/article/2489390, https://rg.ru/2020/11/23/mishustin-obiavil-o-reorganizacii-v-sisteme-institutov-razvitiia.html

Správní řízení s Googlem

Roskomnadzor (obdoba Českého telekomunikačního úřadu) zahájil správní řízení s firmou Google za porušování ruského zákona o zákazu zobrazování odkazů na weby s obsahem zakázaným v Ruské federaci ve výsledcích vyhledávání.

Zvýšení daně z příjmu

Putin podepsal zákon o zvýšení sazby daně z příjmu fyzických osob ze 13% na 15%. Vyšší sazba se uplatní na tu část příjmu, která převyšuje 5 milionů rublů (za rok). Pět milionů rublů je v přepočtu zhruba jeden a půl milionu korun.

Ruský křižník odehnal narušitele hranic

24. listopadu v ranních hodinách překročil torpédoborec John McCain (DDG56) státní hranici RF do hloubky dvou kilometrů, a to přímo před zraky posádky protiponorkové lodi RF Admirál Vinogradov. Stalo se v zálivu Petra Velikého. Poté, co ruská posádka upozornila narušitele a změnila kurs na kolizi s narušitelem, DDG-56 se obrátil a vyplul do neutrálních vod. Admirál Vinogradov pokračuje v plnění úkolů v blízkosti amerického torpédoborce a do oblasti se přesouvá ruská korveta Soveršennyj (Svrchovaný). Naše doplnění: DDG-56 John McCain, pojmenovaný na počest pověstného rusofoba, senátora McCaina (a jeho otce a děda stejného jména) se „proslavil“ v srpnu 2017 srážkou s tankerem Alnic MC a až do listopadu 2019 byl v opravě.

Věda a kultura

Konferenci v Dubně zahájil bulharský prezident

Bulharský prezident zahájil v Dubně konferenci vládních zmocněnců členských zemí Sjednoceného ústavu jaderného výzkumu. Členy ústavu je 18 zemí, z toho pět členských států EU.

Náš komentář: zatímco „zaostalé Bulharsko“ rozvíjí svůj jaderný výzkum, podpindosníci České republiky hledají způsoby, jak z tendru na rozšíření Temelína vyřadit Rosatom (jediného dodavatele jaderných elektráren na světě, který včas plní termíny staveb) a zamést cestičku zbankrotované firmě Westinghouse.

Kabaret Terezín

Dnes, tedy 25. listopadu, bude v Ústředním domě herců uvedena premiéra představení „Kabaret Terezín“ sestaveného z hudby a textů vězňů koncentračního tábora Terezín v letech 1942 až 1944.

Vnitřní boj

Návrh na obnovení trestnosti nošení nožů

Poslanci Sergej Mironov a Oleg Nilov předložili návrh zákona, kterým by se obnovila trestnost nošení nožů. Případné schválení novely trestního zákoníku by se dotklo několika desítek milionů občanů RF, například těch, kdo se zabývají lovem, sběratelů či majitelů památek po předcích, ale také třeba kozáků nebo národů, k jejichž národnímu kroji patří nože nebo šavle. Náš komentář: oba poslanci jsou členy frakce Spravedlivé Rusko. Další z mnoha desítek pokusů „naštvat lidi“ a vyvolat státní převrat?

6 komentářů

 1. Argumenty Drábové jsou tak směšné, že se tomu skoro věřit nechce. Takto se vyjadřuje odborník? Zajímavé, že Indie, Maďarsko, Finsko to vidí v případě Rosatomu jinak, čímpak to asi bude? Řekl bych ale, že Drábová vsadila do budoucna na špatnou kartu.

  1. Já její činnost tak negativně nevidím. Je třeba si uvědomit, že se pohybuje v nějakém informačním prostoru-ten má své mantinely. Ona neudělala nic jiného, než že ruskou cestu pochválila (tedy otevřela Owertonovo okno) v oblasti, ve které je odborníkem a autoritou – a (povinně) pohaněla v oblasti, o které nic neví, nemůže vědět.
   Já si naopak myslím, že chápe mnohem víc a že pracuje naprosto gramotnně na dobré věci.
   Samozřejmě se mohu mýlit, jen můj prozatímní pocit a pozorování. Stejné mi to přišlo s její „podporu“ Drahoše.

    1. Další článek k tématu – je to podáno velmi „po lopatě“.
     https://www.seznamzpravy.cz/clanek/komentar-odklad-dukovan-o-rok-hrozi-spis-krach-projektu-navzdy-131342
     Je jasné, že Dukovany s Ruskem v současné době neprojdou. A ne kvůli našim politikům, ale kvůli EU. Čí rezidenturou je EU víme a situace se v USA zatím nevyjasnila. Drábová to myslím také jasně naznačila. Ruská varianta je pro nás jasně nejlepší, ale nejsme suverénní stát.

 2. Jak vyloučit Rusko z tendru na dostavbu atomu předem? Pindosové rozehráli novou hru (rukama místní 5.kolony). Vědí, že jejich nabídka je nekonkurenceschopná. Hlavní argument je údajná možnost vydírání ze strany Ruska. Klasika manipulace. Z toho co sám činím obviním druhé.
  Další zajímavý rozhovor s Danou Drábovou. Nedávno média konspirovali, že premiérem úřednické vlády se stane ředitel ČEZu. Dnes nabízí Drábové kandidaturu na prezidentku. Její důvody proč ne Rusko jsou úchvatné.
  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/projekt-rusu-je-technicky-vynikajici-ma-jedinou-slabinu-rika-drabova-130806#dop_ab_variant=0&dop_req_id=YGuFBnMhrE8-202011241130&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

Napsat komentář