Přehled událostí 18.11.2020

Výzvy k předání území státu budou trestným činem

Podle nového znění Ústavy RF je zakázáno zcizovat území Ruské federace a taková činnost, včetně navádění k ní, bude trestným činem. Státní duma dnes přijala odpovídající zákon.

Zákon o zřízení federálního území Sirius

Ústava RF nově umožňuje zřizovat územní celky, spadající přímo pod pravomoc federálních orgánů. Prvním takovým územím se stane federální okruh Sirius v Soči, který vznikne na 1400 hektarech, kde se nacházejí objekty postavené pro Zimní olympiádu 2014 v Soči. Záměr, aby na tomto území vznikl vzdělávací, inovační, vědecký a turistický komplex, schválila Státní duma RF.

Náš komentář: s ohledem na federální statut území by se zde mohly v budoucnu usídlit také některé instituce OSN (zejména ty z New Yorku), nebo jiné instituce globálního významu.

Byla zahájena 3. fáze klinických testů vakcíny střediska Vektor

Vicepremiérka Golikovová oznámila, že v pořadí druhá ruská vakcína proti koronaviru vstoupila do 3. fáze klinických zkoušek. Výzkumné středisko Vektor, které vakcínu vyvinulo, hodlá v předstihu, bez ohledu na výsledky třetí fáze, začít vakcínu vyrábět, aby tak od 10. prosince byl alespoň malý počet dávek dostupný pro očkování obyvatelstva. Mimo jiné bude v prosinci uvolněno k použití 2,2 milionu dávek vakcíny „Sputnik V“.

Nové návrhy zákonů o zahraničních agentech

Státní dumě byly předloženy návrhy zákonů upřesňující status zahraničních agentů ve vztahu k volbám. Neziskovy neregistrované v RF a financované ze zahraničí budou mít automaticky status zahraničního agenta a jako takové budou zcela vyloučeny z jakékoliv formy účasti na volebních procesech (například nebudou smět pořádat předvolební mítinky, debaty, propagační akce kandidátů a podobně).

Fyzické osoby – zahraniční agenti, kandidující ve volbách, budou povinni na všech propagačních materiálech uvádět svůj status zahraničního agenta.

Vydání dalšího ex-gubernátora-defraudanta

Rada federace vydala k trestnímu stíhání auditora Účetní komory (ruské obdoby našeho Nejvyššího kontrolního úřadu), bývalého gubernátora Ivanovské oblasti a bývalého ministra stavebnictví M. Meňa, podezřelého z defraudace 700 milionů rublů (v přepočtu přibližně 230 mil. Kč).

Informace jsou převzaty z internetového vydání vládních novin Rossijskaja Gazeta.

5 komentářů

  1. Je vidět, že Putin se poučil z minulosti. Podobný tah se pokoušela začátkem minulého století provést státní Peterburgská banka s odkupem akcí ropné společnosti bratří Nobelů. Moskevští bankéři ale záměr Nobelům prozradili, a tím záměr překazili, i když státní bance stačilo dokoupit už jenom 1,4% akcí. Toto byla také jedna z věcí, která přispěla k převratu v únoru 1917.
   Nakonec byla tato společnost v roce 1920 znárodněna. Vlastně je tomu letos 100 let.

  2. Ještě bych doplnil tvůj odkaz. Ono se nejedná jen o Severní mořskou cestu. Rusku se povedlo vybudovat vojenskou základnu v Súdánu. Když se podíváš na mapu, tak uvidíš, že Súdán kontroluje námořní cestu právě v oblasti Suezského průplavu.

   ruský zdroj o Vladivostoku
   https://zen.yandex.ru/media/dvinsy/gosudarstvo-ustanovilo-kontrol-nad-kliuchevym-portom-dalnego-vostoka-5fa3ddd11aeb58326ccfd6e0

  3. Abych byl v obraze. Je to to samé co ten „ostrov“ v ústí nějaké řeky na Dálném východě, možná u Vladivostoku, kde se donedávna stavěly luxusní rezidence a kam se mohly schovávat peníze miliardářů, nebo jsou to dvě různé věci?

Napsat komentář