V posledních 96 hodinách se na televizních obrazovkách objevila intenzivní televizní reklamní kampaň, podobně jako když je potřeba zvýšit prodej laciných deodorantů, žvýkaček s obrázky a jiných, v podstatě nepotřebných výrobků. Je pravda, co o eRoušce tvrdí reklamní klipy?

Podle tvůrců reklamy a podle tvrzení autorů eRoušky pomáhá tato aplikace prevenci šíření choroby Covid-19. Je to pravda? Zkusme si do podrobna rozebrat co přesně aplikace dělá a jaký vliv to má na šíření nákazy a léčbu nemocných.

Nedávno jsem vynechal kroužek mládeže, protože u manželky v práci (ale v jiném oddělení) se vyskytl člověk, který se setkal s příbuzným, u něhož propukla nemoc den po jejich setkání. Řetězec kontaktů poměrně dlouhý, ale jistota je jistota – nejednalo se o pouhý pozitivní výsledek testu, jednalo se o skutečné onemocnění. Kontakty byly sice krátké, ale co můžete vědět. Nechtěl jsem vyvolávat zbytečnou paniku.

Stal se bohužel pravý opak. Kamarád, který se kroužku společně se mnou zúčastnil týden předtím, mi najednou začal psát maily a SMS, že mu právě v ten den, kdy jsme se potkali na kroužku, aplikace eRouška nahlásila „možný kontakt s potenciálně nakaženou osobou“. Kamarád začal panikařit a tím nechtíc ukázal, že hlavním „přínosem“ eRoušky je vyvolávání bezdůvodné paniky. A kromě toho – varování mu přišlo pět dní před tím, než se manželčin kolega vůbec potkal se svým nakaženým příbuzným…

Za prvé, eRouška údajně trasuje zeměpisnou polohu všech uživatelů aplikace. Jenomže můj kamarád se nedozvěděl kde k údajnému kontaktu mělo dojít. Za druhé, nedozvěděl se ani kdy k tomu kontaktu mělo dojít, takže nevolal držiteli pozitivního osvědčení a uživateli eRoušky, nýbrž mě: já sice eRoušku nepoužívám a pozitivní taky nejsem, ale zato mě zná a má moje telefonní číslo. Jako když Felix Holzmann hledal klíče nikoliv ve sklepě, kde je ztratil, ale před domem, protože tam na to bylo lépe vidět. Takže mého přítele zpráva eRoušky sice vyděsila, ale stejně dál tápe ve tmách a nic neví. A protože aplikace eRouška mu ani nezměří teplotu, natož aby mu udělala některý z laboratorních testů, ani s eRouškou se nedozví nic o tom, jak na tom vlastně je.

V čem tedy eRouška slouží prevenci a léčbě? Chcete to přibližně nebo úplně přesně? Úplně přesně? Dobře – tedy, v ničem.

Že se nedozvíte, o jakou osobu šlo (abyste si mohli sami zhodnotit míru rizika – jestli to byl někdo, koho jste náhodou minuli když vystupoval z tramvaje když jste zrovna nastupovali, nebo zda to bylo na obchodním jednání, které trvalo dvě hodiny), to by se ještě dalo zdůvodnit GDPR, i když – pokud je ochrana osobních údajů důležitější než riziko nákazy smrtelnou chorobou, proč tedy vůbec eRouška jmenovitě „špehuje“ místa pohybu svých uživatelů?

Zábavné je i to, že nezjistíte ani místo, ani čas, kde ke kontaktu mělo dojít, takže opět nemůžete ani přibližně odhadnout míru rizika expozice smrtelnému viru. V čem tedy spočívá ta prevence? Ano, milé děti – v ničem! Všechno se dozvíte až když je po všem. Pokud vás nositel nakazil, již jste nakaženi a žádná aplikace na světě tomu zpětně nezabrání. Aplikace jen zbytečně vytváří paniku a vystraší duševně oslabené jedince. A protože počet pozitivních testů je stabilně zhruba ve výši 10% počtu provedených testů, bez ohledu na to, jak se v různých dnech tento počet mění, dá se z toho usoudit, že v pozitivních výsledcích se s velkou pravděpodobností skrývá velká část výsledků falešně pozitivních, téměř jistě okolo poloviny nebo i více.

Pomůže vám aplikace při léčbě, pokud se případně někde nakazíte? Samozřejmě, že ne. Pomohou vám lékaři. Pokud si berete nějaké preventivní léky, například vitamíny, potřebujete je nakoupit v lékarně, ale k tomu aplikace eRouška také neslouží.

eRouška je čistý podvod, anglicky se taková věc označuje slovem „scam“. Patří do stejné kategorie, jako „filtry proti jaderné elektřině“, které se svého času za těžké peníze prodávaly v Rakousku důvěřivým hejlům. Rozdíl je jen v tom, že „protijaderné filtry“ si hloupí Rakušané platili soukromě ze svých kapes. Kdežto za vývoj a provoz eRoušky si platíme ze státního rozpočtu my všichni (a nejspíše bez výběrového řízení). eRouška je skvělý byznys pro majitele firmy, která aplikaci vyvinula. Potom lze pochopit, že, pokud by snad byla placená „od kusu“ za každého uživatele, který si ten nesmysl nainstaluje, bude mít zájem si zaplatit i reklamu v televizi, hlavně když to zvýší zisky (a dojení státního rozpočtu).

Máme být skeptičtí a ignorovat pravidla obezřetnosti? Rozhodně ne. Pomůže nám eRouška snížit míru rizika a účinnost preventivních opatření? Rozhodně ne.

P.S. Populární ruský ekonom Michail Chazin v uplynulých týdnech také prodělal Covid a takto komentoval, co se dozvěděl během léčby od svých lékařů: téměř všichni skutečně nemocní se nakazili ve vlacích a v metru. Tato část statistiky (kde konkrétně došlo k nákaze osob, které později onemocněly, tzn. mají příznaky) se v Rusku nezveřejňuje. U nás se také nezveřejňuje. Proč asi? Třeba by se ukázalo, že v kancelářích se nákaza v podstatě nešíří a kvůli některým nesmyslným drakonickým opatřením by pak pan plukovník a velkoobchodník zdravotnickými pomůckami Prymula mohl vypadat jako diletant a korupčník?

6 komentářů

  1. No, pokud bych tu nákazu chtěla uměle šířit, tak by takové metro nebo vlak bylo ideální místo…
    Je to anonymní, lidí je tam hodně na jednom místě. Proč u viru, který byl nejspíše uměle vytvořen v laboratořích a očividně, když je vypuštěn rychle degeneruje viz informace od doktorky Pekové níže, neuvažujeme o tom, že může být jeho šíření uměle přiživováno tím, že je místně „dávána do oběhu“ jeho nezdegenerovaná verze? Máme nějaké tajné služby, které tohle zkoumají? Nebo mají tohle zkoumat zakázáno?

    https://www.youtube.com/watch?v=708hlOvBUH8

Napsat komentář