Hudba – nositelka informace
Nedávno jsem procházel hromadu starých LP (poznámka pro mladé – vinylových gramofonových desek), které jsem jako pubescent rád poslouchal. Blíží se prázdniny, snad proto jsem si vybral a po letech znovu poslechl právě LP od skupiny Olympic z roku 1980 s názvem Prázdniny na zemi. Znovu mě zaujala baladická skladba: Co všechno se tu může stát (Voda). V refrénu Petr Janda zpívá: „Chtěl bych všem zprávu dát, co všechno se tu může stát.“ Schválně, zkuste si jí také poslechnou a vyložit si její informační obsah/význam.
Celý text naleznete na: https://www.karaoketexty.cz/texty-pisni/olympic/co-vsechno-se-tu-muze-stat-8740 :
„Dnes jsem seděl u pramene
Vodu jako démant bral jsem do dlaní a pil
To pramínek pod kamenem
Jako malý zázrak si cestu na svět prorazil
Chtěl bych všem zprávu dát
Co všechno se tu může stát
Že dnes jsem seděl u pramene
Vodu jako démant bral jsem do dlaní a pil
Náhle jen tak znenadání
Přišla jedna dívka, krásná, až jsem tajil dech
A docela bez zdráhání
Sedla si do stínu, tam, co byl nejměkčí mech
Chtěl bych všem zprávu dát
Co všechno se tu může stát
Že náhle, jen tak znenadání
Přišla jedna dívka, krásná, až jsem tajil dech
Všechno dosvědčí mi
Modré nebe nad hlavou
Všechno dosvědčí mi
Modré nebe nad hlavou
Všechno dosvědčí mi
Modré nebe nad hlavou, o hou
Šli jsme spolu podle břehu
Kde se voda ztrácí pod nánosem hrozných pěn
Jako pod lavinou sněhu
Zmizela ta dívka, já zůstal jako omráčen
Chtěl bych všem zprávu dát
Co všechno se tu může stát
Šli jsme spolu podle břehu
Kde se voda ztrácí pod nánosem hrozných pěn
Všechno dosvědčí mi
Modré nebe nad hlavou
A kdo nevěří mi
Co se všechno může stát
Ten, kdo nevěří mi
Ať nemůže klidně spát
Šli jsme spolu podle břehu
Kde se voda ztrácí pod nánosem hrozných pěn
Jako pod lavinou sněhu
Zmizela ta dívka, já zůstal jako omráčen“
Při poslechu mě napadla otázka. Byla to jen baladická píseň o ztracené dívce nebo pozoruhodná varovná předpověď nadcházejících dějů? Nebo šlo dokonce o zprávu („chtěl bych všem zprávu dát“), kterou byly oznámeny plány pro budoucnost a zároveň nabíjena realizace matrice programovaní budoucnosti? Samozřejmě, v takovém případě nejde jen o programování ztráty krásné dívky. Ztrátu lze vyložit jako matrici ztráty či zániku, kde ztráta krásné dívky je zástupným symbolem (ve druhé významové rovině) ztráty něčeho krásného, cenného. Například lidové demokracie (společenské koncepce socialismu), která následně v roce 1989 skutečně zanikla?
Studenti KSB již dobře vědí, že hudba neslouží jen k odpočinku a relaxaci. Stejné je to i s dalšími formami umění a kultury (film, divadlo, literatura, ale i sochařství, architektura, design…). Vše, s čím se v životě setkáváme, k nám „hovoří svým hlasem“ a formuje naše názory a charaktery. Náhody v tomto směru neexistují.
Přidán další novější příklad, i když písnička je také stará. Hana Zagorová ji nazpívala v roce 1976. Po roce 1989 se přestala hrát a dlouho jsem jí neslyšel, ač byla ve své době velice populární. Nedávno se však najednou opět začala často objevovat v éteru. Proč? To nechám na vašem zamyšlení. Stačí si poslechnout její text a srovnat jeho obsah s cíli řízení v období jejího vzniku (před listopadem 89) a dneška.
Maluj zase obrázky:
Hudba sfér
Planeta, příroda, člověk, rostliny mají svou vlastní hudbu – ladění. Na-ladění se může měnit a také se mění (planetární konstelace, sluneční erupce, roční období v přírodě, nálady člověka). I z toho, kam nás soudobá hudba ladí, se dá usuzovat, jaký je skutečný (často zamlčovaný) aktuální cíl řízení. Jaký je vliv hudby na rozvoj osobnosti? Například vliv hip hopu nebo rappu na mládež – zombírování. Kdo se nás až příliš často snaží z harmonie přeladit na destrukci? Rammstein se v diskusích KSB řešil opakovaně – udělejte si názor sami. Rammstein Prague 2022 (zahajovací koncert evropského turné):
Zakázat některé písně? Těžká věc. To nelze, jen bychom je podpořili, protože jak je známo, zakázané ovoce nejlépe chutná. Budeme se muset naučit „číst/chápat“ i hudbu (veškerou kulturu), pohlídat si její obsah sami. Výběr a podpora pro nás pozitivních egregorů (sílou kolektivních emoci) je pouze na nás.
Nový český slavík (zpráva ze září 2021)
Jaké bude mít cíle miliardář Janeček. „Filantrop“ bude asi kandidovat na prezidenta a zároveň se nás pokusí kulturně obohatit a nasměrovat žádaným směrem.
Ano, řídili/vedli nás i za socialismu, jenže cílem bylo pozvednutí lidského ducha a rozvoj společnosti, ne úpadek. Poslechněte si některé písně mnohanásobného zlatého slavíka Karla Gotta a porovnejte je s většinovou západní, ale i naší současnou národní tvorbou.
Já s písničkou jdu jak ten ptáček
Písně mají pomáhat, povzbuzovat, posilovat, pozitivně motivovat, vlastenecky ladit, spojovat. V této souvislosti nikdy nezapomínejme na význam národní hymny: https://www.youtube.com/watch?v=85c7UculKxI
V této těžké době také vzpomenu Husitský chorál: https://www.youtube.com/watch?v=0s0OKCBeHFY
Pozitivní příklady ze současné tvorby
Jak jsem již psal – poselství písně (matrice, egregor) může mít samozřejmě i kladný náboj – kladný cíl. Přikládám dva hezké česko-slovenské duety. Co ve vás evokují? Kruh se uzavírá, čas destrukce snad brzy skončí a budeme moci znovu začít budovat smysluplné projekty spolupráce.
Závěr
Studujte KSB, řízení je všude! Nenechme ze sebe dělat cvičené opičky, prázdné naprosto duté topoly (případně vrby) nebo dokonce lístky osiky ševelící ve větru!
Ještě jednou odcituji Olympic: „A kdo nevěří mi, co se všechno může stát. Ten, kdo nevěří mi, ať nemůže klidně spát“.
Píseň Ten den od Olympicu také vůbec nehrají
https://www.youtube.com/watch?v=r-BwyFvXZkU
Děkuji za článek. To mi zase všechno trochu víc osvětlilo.
skvely članek, a Hana Zagorova nazpivala tu pisnicku v r 1975?? Neznala jsem ji, skutečné proroctvi. Ano hudba je nositelem velmi silneho energetickeho pole, vždyt k hroznym vraždam ve Francii doslo při rokenrolovem koncertu v Bataclanu v r 2015