V souvislosti s kritikou generálního tajemníka OSN A. Guterrese a řady západních politiků rozhodnutí prezidenta Ruské federace Vladimira Putina uznat Doněckou a Luhanskou lidovou republiku za nezávislé státy bychom chtěli zmínit následující.

Domníváme se, že dnešní argumenty o narušení suverenity a územní celistvosti Ukrajiny a nutnosti realizace minského „Komplexu opatření“, schváleného rezolucí Rady bezpečnosti OSN 2202, jsou velmi vzdálené realitě.

Nabízí se zákonitá otázka – kde byli všichni ti političtí činitelé posledních osm let, kdy kyjevský režim, který se dostal k moci v důsledku státního převratu a vedl proti svým občanům kárnou vojenskou operaci, při níž zahynulo čtrnáct tisíc civilistů, kdy docházelo k hrubému porušování minského „Komplexu opatření“ tím, že proti Donbasu byla uvalena tvrdá dopravní a ekonomická blokáda, zastaveny výplaty důchodů a sociálních dávek jeho obyvatelům, které V. Zelenskij nazýval „individui“ a nabízel jim, aby odešli z Ukrajiny. Takové kroky mají všechny znaky genocidy.

Po celé ty roky měl generální tajemník OSN požadovat, aby Kyjev plnil Minské dohody, a to především navázáním přímého dialogu s Doněckem a Luhanskem, což jasně předepisuje „Komplex opatření“ a rezoluce 2202.

S ohledem na prohlášení oficiálního zástupce generálního tajemníka OSN, že pan Guterres projevil lítost nad porušením suverenity a územní celistvosti Ukrajiny v důsledku uznání DLR a LLR Ruskem, je nutné připomenout, že v Deklaraci o zásadách mezinárodního práva se v části týkající se přátelských vztahů a spolupráce mezi státy v souladu s Chartou OSN, schválenou na základě konsensu rezolucí Valného shromáždění OSN 2625 z roku 1970, v ustanovení o územní celistvosti odkazuje na „státy, které respektují zásady rovnosti a sebeurčení národů…, a v důsledku toho mají vlády, které zastupují všechny lidi žijící v tomto území bez ohledu na rasu, náboženství nebo barvu pleti. Vláda Ukrajiny takovou vládou nebyla a není.

Tímto důrazně vyzýváme generálního tajemníka a jeho spolupracovníky, aby přísně dodržovali zásady jednomyslně schválené Valným shromážděním.

https://www.mid.ru/ru/foreign_policy/news/1800080/

Možná že panu Guterresovi a potažmo celému tomu „demokratickému“ Západu pomůže k tomu, aby si konečně povšimnul některých doposud přehlížených věcí následující zpráva:

Putin řekl, že zbraň, která nemá obdoby, byla zařazena do bojové služby!

Ruský prezident Vladimir Putin během svého pozdravného projevu ke Dni obránce vlasti oznámil, že tato nejmocnější zbraň byla uvedena do bojové služby.

Ruský prezident poznamenal, že tato zbraň nemá na celém světě obdoby.

„Budeme pokračovat ve vývoji pokročilých zbraňových systémů, včetně hypersonických a takových, které jsou založeny na nových fyzikálních principech, abychom rozšířili využití pokročilých digitálních technologií a umělé inteligence,“ řekl prezident.

Takové komplexy označil za zbraň budoucnosti, která výrazně zvyšuje potenciál ozbrojených sil. Zároveň dodal, že Rusko bude pokračovat ve zdokonalování a vybavování armády a námořnictva, protože „mezinárodní situace není jednoduchá“.

Pro klidný život a „stabilní, progresivní rozvoj“ Ruska je podle prezidenta nutné zajistit obranyschopnost země. Putin to označil za nejdůležitější státní úkol.

https://lenta.ru/news/2022/02/23/oruzhie/?utm_source=yxnews&utm_medium=desktop

A některá zajímavá prohlášení:

Srbský prezident Aleksandar Vučić řekl, že vojenská neutralita je trvalou politikou jeho země a Bělehrad nebude s ohledem na situaci mezi Ruskem a Ukrajinou podporovat žádnou stranu.

Srbský prezident tak reagoval na prohlášení velvyslance Ukrajiny Alexandra Alexandroviče, který navrhl, aby Srbsko odsoudilo rozhodnutí Ruské federace uznat samozvanou DLR a LLR.

Vučić v reakci na diplomatův návrh řekl, že by neměl nikomu vnucovat svůj pohled na geopolitické procesy.

Bělehrad podle něj nikomu nic nedluží a Srbsko se nepřipraví o možnost přátelit se s různými státy.

„Nemyslím si, že bychom měli být lokaji jakékoli strany,“ zdůraznil Vučić.

Ukrajina by podle Vučiće měla nejprve odsoudit akce NATO v Jugoslávii v roce 1999.

https://www.gazeta.ru/politics/news/2022/02/23/17333923.shtml?utm_source=yxnews&utm_medium=desktop

Turecko si nemůže dovolit vzdát se kontaktů s Ruskem, a to navzdory vyhrocení situace na Ukrajině. Uvedl to ve středu 23. února turecký vůdce Recep Tayyip Erdogan při rozhovoru s novináři na palubě letadla během letu ze Senegalu.

„Turecko se nemůže rozhodnout ve prospěch Ruska nebo Ukrajiny. Usilujeme o takové kroky [k vyřešení situace], které by vyřešily tento problém, aniž by to poškodilo naše styky s těmito zeměmi,“ cituje slova tureckého vůdce Anadolu.

Turecký prezident však dodal, že země „musí jednat velmi citlivě a dělat opatrné kroky“. Očekává podle svých slov, že po jednání s partnery v NATO povede jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

„V této fázi by pro nás bylo dobré, abychom [nejprve provedli jednání] v rámci summitu NATO. A jednat s Putinem až poté,“ řekl Erdogan.

https://iz.ru/1295771/2022-02-23/erdogan-iskliuchil-otkaz-turtcii-ot-rossii?utm_source=yxnews&utm_medium=desktop

Zajímalo by mne, zda to pronesl před, nebo až po Putinově oznámení 🙂

Napsat komentář