UPŘESNĚNÍ 6.2.2022 – PROSÍM, ČTĚTE V TEXTU.
Našim čtenářům snad není nutné podrobně připomínat všechny peripetie kolem startu a následně urychleného ukončení německého programu stanice RT. Německo nejprve nutilo banky, aby bezdůvodně neotevíraly účty RT DE, poté německý regulátor neudělil licenci, již přislíbená licence v Lucembursku byla nakonec neudělena (zrušena) na zákulisní nátlak německé vlády, aby nakonec Bundesnetzagentur v rozporu s mezinárodním právem zkázala vysílání RT DE na základě licence udělené v Srbsku, provozované na základě evropské konvence o přeshraničním vysílání.

Ruské ministerstvo zahraničí opakovaně varovalo, že pokud nedojde k nápravě, bude nuceno provést reciproční odvetné kroky. Což se nyní stalo. Jak sděluje TASS, kancelář Deutsche Welle v Rusku je uzavřena. Jako další kroky se zvažují „zrušení akreditací všem novinářům DW, a vytvoření seznamu představitelů státních a veřejných struktur SRN, kteří se podíleli na ukončení vysílání RT DE nebo jiných formách nátlaku na ruské médium“.

Mezi dalšími možnými opatřeními zmiňuje Moskva zahájení procesu uznání Deutsche Welle za zahraniční sdělovací prostředek plnící funkci zahraničního agenta. Vzhledem k tomu, že Deutsche Welle je rozhlas státní, přímo financovaný Německou spolkovou republikou, je tak trochu nepochopitelné, jak vlastně mohla DW v Rusku tolik let až dosud působit bez povinné registrace zahraničního agenta.

A public utility worker shovels snow outside the Moscow office of the German broadcaster Deutsche Welle.
Poslední, kdo opouští kancelář DW v Moskvě, zhasne.

Zprávu agentury DPA svému domácímu publiku i s komentářem DW, že je odhodlána „bojovat“, přináší Süddeutsche Zeitung.

Člověk si musí položit otázku, jestli si ve vedení DW vážně myslí, že má jakýkoliv smysl „bojovat“ proti rozhodnutí ruských úřadů. Po mnohaměsíční úporné, opakované a nekompromisní snaze německých úřadů zakázat RT Deutschland bych spíše řekl, že v Rusku měli svatou trpělivost, když vydrželi čekat tak dlouho. Na nelegální kroky německých úřadů šlo těžko reagovat nějak jinak.

„Udivený“ postoj některých kruhů Německa lze ale na druhou stranu chápat. Generál Vlasov, nacistický kolaborant, prohlásil v jednom z projevů: „Uvidíte, přijde čas, kdy naše trikolóra bude hrdě vlát nad Kremlem.“

Projev generála Vlasova k jednotkám ROA, pod trikolórou „svobodného Ruska“

Ten čas skutečně přišel, a to v roce 1991, tehdy zavlála nad Ruskem trikolóra. Někteří Němci se tedy pochopitelně diví, jak si stát, jehož symbolem je vlasovovská kolaborantská trikolóra, symbol podřízenosti nadlidem z Reichu, nejen může dovolit protestovat proti tomu, že je mu zrušeno zahraniční vysílání v Německu, ale dokonce – taková drzost! – si dovoluje vykopnout německý státní rozhlas (a TV) z Ruska. Vyhrocené napětí kolem RT Deutschland a Deutsche Welle naznačuje, že bude nutná změna vlajky Ruské federace, a že už se tak musí stát brzy, protože ve zběsilém toku událostí je to pro soulad symbolů s reálným stavem mezistátních vztahů stále více nevyhnutelné. Osobně jsem sice čekal, že by se to mohlo stát už na olympiádě, ale zase tak rychle kupředu se ta perestrojka Zeměkoule očividně neřítí.

3 komentáře


Napsat komentář