Přeloženo, zkompilováno a zkráceno podle  RG.RU, TASS.RU.

Alexej Navalnyj se stal v roce 2009 poradcem gubernátora Kirovské oblasti Nikity Bělych (t.č. ve výkonu trestu). V této funkci Alexej Navalnyj „naléhavě radil“ vedení úspěšné firmy Kirovles, která tehdy byla jedním z největších podniků v Kirovské oblasti, aby svou produkci neprodával přímo, ale přes monopolního prostředníka, firmu svého přítele Petra Oficerova, a to za nevýhodně nízké ceny. Dřevo pak koncovým zákazníkům prodávala firma „Vjatská lesní společnost“ za ceny obvyklé. Firma Kirovles skončila v bankrotu, lidé přišli o práci, vyšetřovatelé vyčíslili škody na mnoho milionů.

Začátkem léta 2013 byl tunelář Navalnyj odsouzen k nepodmíněnému trestu vězení na pět let, avšak odvolací soud na podzim téhož roku trest změnil na podmíněný.

Toto však nebyl první tunelářský podnik Navalného, přesněji řečeno rodiny Navalných.

Celá rodina se podílela ještě na jiném podvodu, ve kterém okradla firmu Yves Rocher. Bratr „lídra opozice“ Oleg Navalnyj pracoval v roce 2008 jako vrcholový manažer ve státním podniku Pošta Ruské federace. Firma Yves Rocher prodává velkou část své produkce zásilkovým způsobem. Protože Pošta RF nestíhala doručovat všechny zásilky Yves Rocher včas, z čehož firmě plynuly ztráty, Oleg Navalnyj nabídl „pomoc“. Část zakázek by za 55 milionů rublů převzala soukromá firma „Hlavní abonentní agentura s.r.o.“ (OOO Glavnaja podpisnaja agentura). Tuto firmu založil otec Navalných a oba bratři krátce před podáním „výhodné nabídky“ firmě Yves Rocher a nikdy nevlastnila žádné dopravní protředky.

Podstatou činnosti Hlavní abonentní agentury bylo, že činnost nasmlouvanou s firmou Yves Rocher objednala u přepravní firmy AvtoSAGA s.r.o. za 31 milionů rublů a rozdíly byly převáděn na účet rodinné firmy Kobjakovské tkalcovny, patřící rodině Navalných, a to na základě fiktivních smluv.

Na základě oznámení ředitele ruské pobočky Yves Rocher bylo zahájeno trestní stíhání, na jehož konci byli Navalní 30.12.2014 pravomocně odsouzeni ke třem a půl rokům vězení, přičemž Oleg nepodmíněně, zatímco Alexej dostal trest podmíněný, s podmíněným odkladem na pět let. Ten mu byl později změněn na domácí vězení, pro porušování podmínek.

Odsouzením ve věci Yves Rocher se tak Alexej Navalnyj stal asi jediným odsouzeným v dějinách justice, který v době, kdy již byl v jedné podmínce, dostal ještě jeden podmíněný trest.

Podle podmínek stanovených rozsudkem se měl Navalnyj dvakrát měsíčně hlásit vězeňské službě. Poté, co se „berlínský pacient“ zotavil, měl se neprodleně vrátit do Ruska, což neučinil a porušil tím podmínku. Toto bylo citováno jako důvod jeho zatčení při návratu do Ruska. Nicméně na jednání soudu se ukázalo, že Navalnyj svou povinnost hlásit se vězeňské služně ignoroval již několik let, avšak podněty ke změně trestu z podmíněného na nepodmíněný moskevské soudy opakovaně zamítaly.

Tolik tedy na vysvětlenou, v jaké „opozici vůči diktátorskému režimu“ se Navalnyj nachází. V „opozici vůči režimu“ se tak podle všeho zřejmě musí nacházet kromě Navalného i významná část ruských soudů, které jsou schopny bez mrknutí oka udělit dva souběžné podmíněné tresty a ignorovat porušování podmínek odkladu u podmíněného trestu.

https://rg.ru/2021/02/02/tri-istorii-kotorye-priveli-navalnogo-k-konfliktu-s-zakonom.html

https://tass.ru/info/10608787

14 komentářů


 1. Prý ho soudy ve Štrasburku ve věci zpronevěry osvobodily, ale stejně je to pro mě fašoun, nácek, podvodník a zmetek. Vždyť ho vyrazili i z Jablka, které snad i zakládal. Porušil podmínky podmínečného trestu a tak trest proměnil na nepodmíněný. Kdyby mu ho nedali, nechali by se tak zesměšnit.
  Pokud ho do teď 76% Rusů vůbec neznalo, teď se bohužel události postaraly o jeho zviditelnění. Hlavně spousta lidí riskuje své existence, když na nepovolených demonstracích požadují jeho svobodu. Tamní režim asi nebude tak benevolentní a začnou přicházet o zaměstnání a různé jistoty.
  Asi bych se jako Petříček nepokoušel roubovat jim tu „naši“ demokracii, mě by bylo snad i jedno, jestli je Rusko třeba carské. Je to jako Arabské jaro všude jinde mimo Tuniska. Náš vývoz do Ruska je na nižší úrovni, než třeba do Maďarska a to je škoda, když jsou tam takové možnosti. Sankce škodí hlavně nám.

 2. Nevím jak vy ostatní, ale obvykle mi první dojem hodně napoví a ve většině případů se mi potvrdí. Osobně jsem se s ním nesetkal a upřímně o to ani nestojím! Už od pohledu na všech fotografiích co jsem doteď viděl, první dojem, KŘIVÁK od pohledu. A tomu odpovídá i to schovávání mejetkové trestné činnosti za aktivity „protikorupčníka“. Koneckonců i náše zákony v minulosti znaly status ochranného dohledu, což byla sice více méně politická buzerace, ale ten jeho podmíněný status, na který kašlal dává soudu jednoznačné právo ho posadit do díry. Nakonec si to asi s největší pravděpodobností zaslouží. A mnoho jiných mu ještě bude ten fešácký kriminál závidět.

    1. Ještě malá perlička, asi znáte, že Navaľnyj se narodil na Ukrajině a do Ruska byl přesídlený v rámci finanční podpory, kterou Rusko poskytlo postiženým Černobylem.
     A rodná sestra Navaľného je členkou nacistických Banderovských spolků, která vyhlásila, že udělala vše co mohla, aby vykořenila ruský jazyk a kulturu na Ukrajině.


 3. Dávám sem koment k celému neslavnému konci Agenta W4C. Nebo že by ho ječtě reinkarnovali ? Psal jsem to na bratrském fóru ksb forum.eu
  Zajímavou úvahu na toto téma vyslovil stále aktivnější ruský komentátor a politolog Anatolij Vasserman :

  odchod Aljošy z německého kurz-exilu nebyl až tak dobrovolný. Vracel se jako možný důsledek zákulisní dohody starších kluků v Německu i Rusku. S tím, že proběhne zcela regulérní soudní proces za jeho podmínečně odsouzené finanční machinace a odkráčí za zvuků „God save the Queen“ do ťjurmy.
  pro obě strany výhodné . V Německu potřebují podpindosové před parlamentními volbami zdvořilé upozornění na změnu směru Větru
  v Rusku je to podobné .

 4. Vidím to jako pokus patriotů v čele s Gosudarem udělat alespoň trochu pořádek s pátou kolonou v Rusku. V nedávné době proběhla dělostřelecká příprava, jako odvolání různých generálů (mluví o tom i v posledních O-O Pjakin), rezignace předsedy soudu, který dlouho toleroval Navalnému porušování zákona a nastrčení „mrkvičky“ v podobě nepodmíněného trestu a tím dojmu, že tentokrát se lidé vzbouří a už by to svržení Gosudara mohlo konečně vyjít. Davy se ale nekonaly, zato se odkopali různí aktivisté (spisovatel Bykov a jiní) a prganizátoři uličních bojůvek a proběhla tak jejich úspěšná identifikace.. Bohužel to bude jen rozhodnutí v bitvě, ne ve válce, ale alespoň něco.

Napsat komentář