V minulém vydání se Valerij Pjakin vyjádřil v tom smyslu, že pro Rusko je „vítězství Bidena“ lepší nežli vítězství Trumpa.

Nejeden posluchač si povšiml zdánlivého rozporu v tomto vyjádření, a tak se v dnešním vydání Valerij Viktorovič pustil do hluboké a podrobné analýzy, jak to bylo myšleno. Jako obvykle to vysvětluje v kontextu celé řady souvislostí, v tomto případě konkrétně dosažení mírové dohody o Náhorním Karabachu („zlomení Pašinjana“) a odvolání šéfa Pentagonu Marka Espera a dalšího šéfa (nepodařilo se mi identifikovat, koho měl přesně na mysli), a zejména, proč podle amerických médií „již dlouho očekávané“ odvolání šéfa Pentagonu přišlo vhod, respektive bylo nutné, právě 8.11.2020.

Přechozí vydání s titulky od Ireny:

7 komentářů


 1. Jesli si dobře pamatuji, tak dle Pjakina odvolání M. Espera znamená nejen odvolání Espera, ale i to, že řada dalších jeho lidí si musí urychleně hledat nové teplé místo v závětří. Díky tomu V. V. Putin získal čas pro nerušené umístění svých jednotek v Karabachu, neboť Esperovým lidem byly vytvořeny pro ně důležitější starosti – existenční. Pokud jde o datum, tak na 9. 11. byla připravena k podpisu první verze kapitulace Armémie v Karabachu, na kterou však Pašinjan nepřistoupil.

  1. Author

   No, ono není tak jisté, koho tím vlastně myslel. Jsou tam různé možnosti: po Esperově vyhazovu rezignoval jeho „hlavní politický poradce“. To není rozvědčík, ale odešel ve stejný den. Další možnost: Espera nahradil Christopher Miller, který do té chvíle sloužil jako náčelník protiteroristických akcí (uvnitř Pentagonu). Svého druhu tak trochu „rozvědčík“.
   Pro ty, jejichž paměť končí horizontem dva týdny, připomínám, že šéfem CIA je Gina Haspell (https://www.cia.gov/about-cia/leadership) a tu nikdo neodvolal ani nerezignovala.
   Totéž NSA: na webu nejsou žádné zprávy o nějakých změnách ve vedení. Avšak vzhledem k tomu, kolik tajných služeb mají USA, bude těžké to dohledat. Není vyloučeno ani to, že se Pjakin spletl nebo přeřekl, párkrát už se to stalo (jenom je těžké pochopit, kdy to byl přeřek a kdy to „myslel jinak“, jako s tím Bidenem). Ten nám dává…

   1. Také by to mohl být šéf vládní agentury pro kybernetickou bezpečnost (CISA) Christopher Krebs. „Značně nepřesné“ jeho vyjádření, že chybějí jakékoliv důkazy o falšování prezidentských voleb, také mohlo být jen pouhou „zástěrkou“ pro jeho odvolání.

    https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/trump-odvolal-sefa-agentury-ktery-odmitl-jeho-tvrzeni-o-vole/r~3c0b2988295f11eba25cac1f6b220ee8/

Napsat komentář