V polovině června proběhlo na půdě Senátu veřejné slyšení zástupců Nadačního fondu Pravda o vodě s peticí Voda je život (www.pravdaovode.cz). Fond založil Radek Novotný v roce 2018, v té době měl již téměř dvacetiletou zkušenost s obranou vody ve veřejném zájmu. Jak sám říká, pochopil, že za sladkými řečmi politiků o vstupu strategických investorů do vodáren se reálně skrývá tunel. Koncerny chtějí ovládnout monopol prodeje vody, peněžní toky a inkasovat zisk, infrastruktura zůstává majetkem městských vodáren, které jako vlastníci jsou povinni do ní dále investovat veřejné prostředky. Část politiků tak plní roli Trojských koní, otevírají zevnitř vodáren koncernům dveře k miliardovým ziskům, které končí v zahraničí, místo, aby část z nich byla reinvestována do infrastruktury.

Od roku 2002 p. Novotný na tyto nepravosti upozorňuje politiky, ministry i jednotlivé zastupitele. Za svou bohulibou činnost byl náležitě odměněn, někdo mu zapálil garáž i s automobilem, před domem ho napadli a zmlátili dva útočníci, následovalo vyhrožování rodině a mediální útoky. Musel své jednání přizpůsobit, ale nevzdal se. Začali nekonečné soudní pře a různá křivá obvinění. Soudní spory skončily v jeho prospěch, ale již bez mediální pozornosti. V letech 2002 – 2010 pomohl zastavit tunely v Náchodě, Pardubicích, Kroměříži, Přerově, Mladé Boleslavi a Břeclavi. V pozdějších letech pak ve Zlíně, Kladně a dalších více jak 15 městech.

Petici dosud podepsalo necelých 37 000 občanů, ze senátorů pouze jednotlivci, podle vyjádření jednoho z nich, až nás bude 100 000, začne se to hýbat. Senát jako celek projekt shodil ze stolu. Zpravodajkou petice byla p. Vítková, a to zcela dobrovolně, poté hlasovala proti ní. Vyjádřila se, že petice je nedůvodná, protože je vše už vyřešeno. Což samozřejmě není. Petici je možné podpořit a podepsat na této adrese:  www.pravdaovode.cz/petice

Na stránkách Fondu jsou zadokumentované kroky a vyjádření různých politiků, a to i dnes aktivních. A tak máme další pomůcku při výběru v nadcházejících volbách. O konkrétních politicích: https://pravdaovode.cz/1-kolo-petice-je-za-nami/

Videozáznam z vystoupení v Senátu: https://youtu.be/ejVzCAHFrCY

1 komentář

 1. Dobré vědět nejen před volbami, kdy politici chrlí jeden slib k vodě za druhým, ale reálně dělají toto.

  51 senátorů zamítlo petici VODA JE ŽIVOT s absurdním odůvodněním – prý už je vše vyřešeno. Rozsudky, které jsme jim přitom předložili, prokazují pravý opak, což ví.

  S požadavkem vrátit do správy vody zájmy lidí se do senátu určitě vrátíme. Podpisy pod petici sbíráme dál a budeme je sbírat, dokud nebude zjednána náprava.
  Co si o vodě a politicích myslíte, můžete říct i tím, že:
  a) se přidáte k cca 36.600 občanům, kteří petici podepsali
  b) půjdete l k volbám, kde již nebudete volit naslepo
  Legitimní tlak veřejnosti na nápravu, roste i vaším podpisem. http://www.pravdaovode.cz/petice

Napsat komentář