Prezident Joe Biden během čtvrtečního projevu v Bílém domě oznámil, že 31. srpna skončí americká vojenská mise v Afghánistánu. Tato mise v Afghánistánu působila od r. 2001 v rámci „Operace Trvalá svoboda“, a následně „Operace Rozhodná podpora“.

„Nepošlu další generaci Američanů do války v Afghánistánu bez rozumného očekávání, že bude možné dosáhnout jiného výsledku,“ řekl Biden.

„Spojené státy si nemohou dovolit zůstat spoutány politikou vytvořenou ve světě, jaký byl před 20 lety.“ Prezident vysvětlil rozhodnutí dokončit stažení vojsk skutečností, že USA dosáhly svých cílů odstraněním teroristické organizace Al-Káida v Afghánistánu a zabitím jejího šéfa Usámy bin Ládina: „Těchto cílů jsme dosáhli, proto odcházíme. Nepřišli jsme do Afghánistánu budovat stát, to je právo a odpovědnost pouze afghánského lidu – rozhodovat o své budoucnosti a o tom, jak chtějí vládnout své zemi. “ https://zakonvremeni.ru/news/16-6-/50393-bajden-ob-yavil-o-zavershenii-samoj-dlitelnoj-vojny-ssha.html

No, není toto jeho prohlášení směšné, i když to, co se v Afghánistánu dělo, moc k smíchu není? Válka stála podle některých údajů více než 241 000 životů. Jsou známy informace, že při náletech bezpilotních letounů v Afghánistánu tvořili civilisté přibližně 90% obětí. Z odtajněných dokumentů nazvaných Afghanistan Papers vyplývá, že američtí generálové, diplomati a politici veřejnosti soustavně lhali o situaci v Afghánistánu, aby zdůvodnili další boje, ač věděli, že válku nelze vyhrát. Během války rekordně narostla produkce opia. https://cs.wikipedia.org/wiki/V%C3%A1lka_v_Afgh%C3%A1nist%C3%A1nu_(2001%E2%80%93sou%C4%8Dasnost)

Aktuální situace v Afghánistánu znepokojuje sousední státy. Podle informací tiskového centra tádžického výboru pro národní bezpečnost, jen za posledních několik dní při střetech s Tálibánci více než tisíc vojáků Afghánistánu přešlo přes hranici s Tádžikistánem. https://tj.sputniknews.ru/20210705/boy-taliby-tajikistan-otstuplenie-afghanistan-voennye-1040641661.html

V několika příhraničních oblastech probíhají tvrdé boje mezi vládními silami a Talibánem. Ze stejného důvodu je napětí i na uzbecko-afghánské hranici.

Talibán v současné době kontroluje 85% území Afghánistánu.

Situací v Afghánistánu je znepokojeno i Rusko, protože jak prohlásil ministr Lavrov, „…by se nepokoje mohly přenést na území našich spojenců,“ členů Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti.

A tak není divu, že se Rusko ujalo aktivity a pozvalo zástupce Talibánu na jednání do Moskvy. Během čtvrtečního jednání na ministerstvu zahraničí o situaci v Afghánistánu členové delegace ujistili ruské diplomaty, že nemají v úmyslu narušit hranice středoasijských zemí a zaručují také bezpečnost diplomatických a konzulárních misí cizích států v Afghánistánu.

Bylo také zdůrazněno pevné odhodlání uskupení bojovat proti hrozbě islámského státu v Afghánistánu a vymýtit výrobu drog v zemi po skončení občanské války.

Během setkání byla projednávána situace v Afghánistánu a vyhlídky na zahájení meziafghánských rozhovorů. Ruská strana vyjádřila znepokojení nad eskalací napětí v severních oblastech Afghánistánu a vyzvala k zabránění jeho šíření mimo zemi,“ uvedla ruská strana. https://tass.ru/politika/11860227

Současně probíhají jednání Talibánu s představiteli afghánské vlády v Íránu. Íránský ministr zahraničí Mohammad Javad Zarif vyjádřil svou připravenost pomoci vyřešit krizi v Afghánistánu. Šíitský muslimský Írán byl nepřítelem sunnitského muslimského Talibanu po celá desetiletí, ale v posledních několika letech se Írán otevřeně setkává s vůdci Talibánu. https://rossaprimavera.ru/news/66c3bea9

Встреча афганских делегаций в Тегеране

Kroky Íránu ohledně politického urovnání situace v Afghánistánu vysoce ocenil indický ministr zahraničí Subrahmanyam Jaishankar. Indický ministr zahraničí přijel ve středu do Teheránu, aby jednal o stavu věcí v Afghánistánu. V hlavním městě Íránu se setkal se svým protějškem, íránským ministrem zahraničí Mohammadem Javadem Zarifem. https://rossaprimavera.ru/news/03695930

Po návštěvě Teheránu pokračoval indický ministr v cestě do Moskvy na setkání s ruským ministrem zahraničí Lavrovem.

Afghánistán je také v hledáčku zájmů Číny. Delegace Talibánu opakovaně navštívily Čínu a bylo dosaženo řady dohod. Talibán slíbil Pekingu, že separatisté z Číny budou v případě přesunu do Afghánistánu zničeni. Číňané souhlasili se zahrnutím Talibánu do svých ekonomických projektů na afghánském území výměnou za to, že Talibán zajistí jejich bezpečnost. https://rossaprimavera.ru/news/0ddb4947

Peking, který je v těsném kontaktu s Talibánem od začátku roku 2020, chce v zásadě na Afghánistán rozšířit čínsko-pákistánský ekonomický koridor (CPEC) v hodnotě 62 miliard dolarů, jeden z hlavních projektů iniciativy Hedvábné stezky. Prvním hlavním krokem má být výstavba dálnice Kábul-Péšávar přes Khyberský průsmyk a současnou hranici v Torkamu. https://svpressa.ru/politic/article/303652/

Ve hře jsou i stavby projektů plynovodů a ropovodů přes Afghánistán z Íránu do Číny, ale také starý projekt Transafghánský plynovod z Turkmenistánu a další projekty.

Na Afghánistán je nyní zaměřena pozornost hlavních hráčů, kteří zde mají své zájmy. Čína by přes Afghánistán ráda posílila svoji roli nového centra koncentrace řízení a Írán, kterému se nedaří prosadit se jako nové centrum, by rád situace v Afghánistánu využil také. Ale ani Rusko nechce zůstat pozadu, a tak doufejme, že jednání dopadnou tak, aby v oblasti fungovala vzájemně výhodná spolupráce a lid Afghánistánu se dočkal mírového soužití.

10 komentářů

 1. Aby mě Boletus zase nenařkl z toho, že přidávám jen linky, tak tady je můj pohled na věc:
  Jako dráty ze zdi trčí z odchodu amiokupantů z Afghánistánu záměr nechat sršně v měkkém jižním podbřišku Ruska. To bylo jasné už v okamžiku, kdy slova o odchodu USarmy zazněla poprvé – ještě za Trumpa.
  V Pobaltí s provokacemi neuspěli, v Černém moři mají utrum, na Dálném východě a Severu si neškrtnou. Tak to zkoušejí z jihu. Známá taktika – roz..dáme, co se dá, a ať to uklidí někdo jiný. Hlavně, že má starosti a my se půjdeme bavit zase někam jinam. A tak stále dokola… Ukrajina, Bělorusko, Vrbětice, Krym, Tádžikistán, Sachalin, Kurily – na každý týden nové představení. Hlavně nenechat nadechnout. No a potom přijdou s nevinným výrazem – my se chceme dohodnout o tom a na tom a podávají falešnou ruku…. Pozor, třetí ruka drží za zády nůž!

  1. Author

   Článek na cz24news je dobrým doplněním, podobně jako článek od Ireny.
   P.S. Ten šťouchanec sis mohl odpustit, já jsem se v článku zaměřila na probíhající jednání, ne na komplexní hodnocení.
   Zkus příště napsat nějaký článek sám.


 2. „Bylo také zdůrazněno pevné odhodlání uskupení bojovat proti hrozbě islámského státu v Afghánistánu a vymýtit výrobu drog v zemi po skončení občanské války.“

  Joe: Hele, děcka, už to stálo moc peněz, takže naši kluci jedou domů… Pošleme tam ty ISáky, někdo se vo ty makový pole starat musí… A ve volným čase můžou štěkat na medvěda, případně se ho pokusit kousnout do zadku…

 3. Fakt povedený článek a napsaný velmi aktuálně. Osobně se domnívám, že scénář nyní běžících kroků včetně velmi žhavé diplomacie byl sepsán ve větším předstihu a dobře zapadá do procesu perestrojky RSA a odstraňování PAX Americana.
  V mezinárodních vztazích podobně jako v technice platí, že v otevřeném systému nelze udržet vakuum. Takže zaplňování středoasijského prostoru muselo přijít a je jen výborné pro celý Svět, že tam není cítit anglosaský smrad.
  Komentovat výroky demolition Mana Jóžina ani nemá smysl….

  1. Anglosaský smrad tam není cítit protože je transformován ve smrad čínský, kterého tam přibývá.

   Podobně naivní je si myslet, že „odchod britů“ z Indie způsobil nějaký Gándí svojí politikou nenásilí.
   Politika nenásilí proti anglosaské-globalistické okupaci skončila většinou genocidou národa a trvalou anglosaskou-globalistickou okupací.

   USA v podstatě vyklízí v Afghanistánu pole Číně.
   Jen je otázkou zda bidenovská státní elita je v tomto procesu jen užitečným idiotem, který si myslí že vyklizením území tam způsobí chaos a problémy rusku. Přičemž nemají páru o pozitivních důsledcích pro Čínu a její projekt Hedvábné stezky.

 4. „…lhali o situaci v Afghánistánu, aby zdůvodnili další boje, ač věděli, že válku nelze vyhrát“.
  To museli. Co by dělali se vším tím vojenským šrotem, když zbrojovky musely vyrábět a tedy i „inovovat“ a sklady byly plné.

  A slova, že „nepřišli budovat stát, že je to právo pouze afghánského lidu, jak chtějí vládnout své zemi“, jsou tak trapná, že by si je snad nedovolil ani žák vyšších tříd ZŠ ve školním slohovém cvičení.

Napsat komentář