Obyvatelé Středoafrické republiky poděkovali své armádě a spojencům za obnovení míru ve svých městech. Dnes už je možné mluvit o porážce bojovníků „Koalice patriotů za změny“, kteří tak dlouho terorizovali stát.

Obyvatelé Bambari vyprávěli, jak u nich ve městě začala znovu fungovat vzdělávací zařízení i zábavní střediska. Děti už se nebojí chodit do školy. Dříve je totiž místní bandy unášely přímo ze škol s cílem žádat za ně výkupné. Obchodníci znovu otevřeli své obchody.

O změnách ve svém životě vyprávěli i obyvatelé Berbérati, podle jejichž slov opět fungují mototaxi, převážející cestující do sousedního města Kenco. Dříve tyto trasy blokovali radikálové, kteří obzvláště terorizovali muslimskou komunitu.

Celkem bylo od prosince minulého roku osvobozeno více než 30 měst Středoafrické republiky. A bez ohledu na pokusy místních band získat zpět svou moc pod rouškou „Koalice patriotů za změny“, armáda FACA dokázala porazit bojovníky a donutila je utéci za hranice do Čadu a Súdánu.

Není pochyb, že v nejbližší době budou zbytky radikálů pod vedením bývalého prezidenta Françoise Bozizé poraženy.

Obzvláště poté, kdy byla osvobozena hlavní opora bojovníků město Kaga-Bandoro nacházející v centrální části státu. To právě odsud teroristé vysílali své síly různými směry.

Ale jak to, že se za pouhých několik měsíců pravidelné armádě podařilo dosáhnout úspěchů, na jaké se nezmohla po dobu několika let? V mnohém je to zásluhou několika stovek ruských instruktorů, kteří do státu přijeli na oficiální pozvání.

Bez ohledu na to, že se sami bojů neúčastnili, povedlo se jim naučit bojovat FACA a povznést jejího bojovného ducha. Pokud by se bojů účastnili, teroristé by pravděpodobně byli poraženi daleko dříve.

Ještě nedávno státní armáda pro bojovníky neznamenala žádnou hrozbu. Situaci zhoršovalo i to, že vládním silám nečelila hrstka marodérů s holemi, ale dobře připravení bojovníci přicházející z Čadu a Súdánu, kteří byli navíc velmi dobře vyzbrojeni zbraněmi, které jim přímo z černého trhu pomáhali získávat mírotvůrci z OSN.

Jen tak mimochodem, s tím nastolením míru jsou dnes nespokojeni právě jen představitelé Víceprofilové komplexní mise OSN pro stabilizaci Středoafrické republiky (UN MINUSCA).

Je známo, že místo plnění svých přímých povinností se „modré přilby“ věnují nezákonné těžbě diamantů a zlata, na které je Středoafrická republika tak bohatá. A aby odvedli pozornost od této „černé kontrabandy“, zásobovali mírotvůrci bojovníky zbraněmi z černého trhu a poskytovali jim koridory pro volný pohyb.

S příchodem ruských instruktorů za ty roky tak dobře vypilovaná strategie začala selhávat, neboť dokonce ani s podporou OSN bojovníci nedokážou porazit dobře vycvičenou armádu.

Situaci navíc vyostřují i protesty místních obyvatel, kteří požadují, aby „mírotvůrci“ opustili stát. Je očividné, že UN MINUSCA bude muset omezit své kolonizátorské manýry, neboť teroristé jsou v posledním tažení a občané Středoafrické republiky jsou připraveni „modré přílby“ ze svého státu vyprovodit i silou.

https://rusvesna.su/news/1619463384

9 komentářů

  1. AFRIKA tvoří civilizaci Jihu. Z určitých důvodů je odsouvaná „na okraj“ ve světle civilizace Východu (Čína), Západu (anglosasové) a Severu (Slované). Přitom bude hrát roli důležitého závaží na miskách vah Starého a Nového Světa.
    Rusko to velmi dobře uvědomuje a provádí akvizici.
    Trochu to připomíná Jižní Ameriku, která je rovněž významově zatlačována ve srovnání ze Severní Amerikou.

  2. Paráda. Je potřeba udělat úklid, a když to po výcviku zvládnou vlastními silami, pomůže jim to dvojnásob. Rusko má na co navazovat – SSSR byl v Africe pojem. A ČSSR taky. Pro ty co to už nepamatují, to bylo v době, kdy jsme ještě stáli na správné straně a pomáhali světu stát se lepším. Tak snad zase brzy v budoucnu.

      1. Ten článek pod odkazem je skvělý chronologicko-faktologický koncentrát. Šířím jej dál. Jinak jsem přesvědčený o tom, že Rusové už navázali na přerušenou pozitivní zahraniční politiku vůči Africe (nejenom). Příběh Tebou přeloženého článku je pěkným potvrzením. Myslím, že Afrika začne vzkvétat, až definitivně zanikne její skrytá kolonizace: přes přírodní zdroje, přes ovládání finančních toků, přes rozpoutávání vnitřních konfliktů. Taková malá řečnická: „kdy navážeme my?“. Díky Ireno.

  3. Údajne bol do pokusu o prevrat v Stredoafrickej republike v minulosti zamotaný aj náš bývalý p-rezident Kiska. Mali tam ako skupina poľovníkov voziť zbrane. Dokonca tam aj sedeli vo väzení, pokým sa o nich nepostarali diplomatické služby.

Napsat komentář