Je logické předpokládat, že v podmínkách, kdy světová ekonomika brzdí a je menší potřeba energonosičů, ale my přesto budujeme plynovody a ropovody na západ i na východ, že za pár let budou prázdné a nevyužité. Navíc, když celý svět začíná chápat, že budoucnost je v zelené energetice a země, které dobývají plyn a ropu ztratí na důležitosti.

U vás tady před nedávnem vystoupil Igor Ivanovič Sečin, který má dost dobrý přehled v oblasti energetiky. Pokud si pozorně poslechnete jeho strategické vize, je v nich mnohé řečeno. Navíc je to nezávislá osoba, takže říká to, co si opravdu myslí a o čem je přesvědčený. Když se vrátíme k jeho vystoupení na Eurasijském ekonomickém fóru ve Veroně, vyzdvihl bych jednu jeho tezi: veškerá alternativní energetika je ztrátová. Veškerá. Pokud se podíváme na situaci u nás v Rusku, tak jsou pouze dvě místa, kde jsou větrné elektrárny rentabilní – je to na pobřeží Čukotky a Moře Laptěvů. Jinak nikde. Takže s nastupující krizí se bude všude od alternativní energetiky ustupovat, protože její provoz stojí velké peníze, které nebudou k dispozici. A potom se ukáže, že potřeba ropy a plynu vzroste celosvětově zhruba o 40%. A vy mi tady povídáte o prázdných plynovodech.

To nebyl dotaz můj, ale posluchače. Já znám například názory pana Jurije Šafranika, bývalého ministra energetiky, který tvrdí, že alternativní energetika dosáhne maximálně pěti až šesti procent celkového objemu. Není to úplně optimistický výhled pro zelenou energii, ale situace je taková.

Ano. Posluchači o tom možná neví, ale tam, kde je vyšší podíl zelené energie, tam je i dražší jedna kiliwatthodina. Je totiž nutné udržovat rezervní výkon, který většinu času nevyrábí elektřinu.

Další dotaz vám bude jistě blízký. Posluchač chce vysvětlit situaci, kdy finančníci zkupují akcie výrobních závodů a ve výsledku je v podstatě porazí tím, že se stanou reálnými vlastníky firem.

Pokud je zisk výrobní firmy podmíněný ne tím, co a jak vyrobila, ale tím, jestli zákazník dostal úvěr na nákup, potom je pochopitelné, že vše určují finančníci. A jestli systém poptávky umírá, a on už skutečně umírá, potom finančníci začínají ztrácet užitek z vlastnictví výrobních firem. Vyvstává nutnost řízení firmy, zabývat se poptávkou, výrobou, reálným marketingem a podobně. Proto se domnívám, že tato situace se bude rychle měnit a u finančníků se objeví velké problémy. Mimochodem o tom často mluvil i Trump. Dnes mají finančníci zaručený zisk díky kontrole emisí peněz. Ale jestli o tuto kontrolu přijdou…

A kdo by jim jí vzal?

Stát, samozřejmě. Vždyť teď probíhá likvidace kontroly transnacionálních bankéřů nad národními státy. Když se podíváte, kam šly emise peněz v USA v posledním roce, tak je to především reálný sektor. FED začal kupovat akcie reálného sektoru. To, co se tam bude dít teď, je otázka.

Další dotaz se týká vývoje fondových trhů. Co tu lze očekávat? Zatím fondy překonávají jeden rekord za druhým, všechno letí nahoru, ale je zřejmé, že to jenom bublina. Nezdá se vám, že krach bude díky tomu ještě horší? Co za tím stojí? Válka?

Jaká válka? Svět se rozpadne do měnových zón. A než by mohla začít válka, je potřeba, aby se tyto zóny zformovaly. Zde pouze připomenu, že formování americké, britské a německé zóny trvalo více než sto let, než se střetly v 1. světové válce. V podstatě jejich formování začalo po napoleonských válkách. To znamená, že po rozpadu současného světa do nových zón, se minimálně 30–40 let nikomu chtít válčit nebude.

Dostali jsme se k zajímavým souvislostem. Mnoho expertů tvrdí, že východisko z velké krize, která byla například ve třicátých letech, je vždycky válka. A nyní se říká, že koronavirus je vlastně třetí světovou válkou. Ale já nechápu, proč bychom měli přirovnávat operaci koronavirus ke třetí světové válce.

Třetí světová válka byla Studená válka. Akce koronavirus se přirovnává k válce proto, že se na něj může svést všechno. I to, co už bylo.

Politologové si myslí, že horká válka je nevyhnutná. Proč si to vy nemyslíte? Kvůli strachu?

Strach se projeví ve vnitřních konfliktech. Vidíme například, že v USA vše směřuje k občanské válce. Možná, že k ní nakonec nedojde, ale vnitřní konflikt je tam obrovský. A v západní Evropě ke konfliktům určitě dojde. Moje hypotéza je taková, že karanténu v západní Evropě zavedli proto, aby se bílé obyvatelstvo nemohlo zkoordinovat proti působení migrantů, protože v ekonomické krizi na migranty nebudou peníze. Migranti tam začnou ničit, loupit, zabíjet.

My už jsme toho svědky, ale probíhá to zatím izolovaně, na různých místech. Nicméně je zde potenciál, aby to přerostlo do mnohem větších rozměrů.

Ano, tak to je. A transnacionální bankéři mají strach z toho, že by se bílí obyvatelé Evropy sjednotili. Bankéři se vždy nejvíc báli bonapartizmu. A i dnes mají hrůzu z toho, že by se bílí obyvatelé sjednotili v procesu nějaké revoluční občanské války a ze svých řad by vytáhli nějakého revolučního vůdce. Tak, jako se to stalo za Napoleona na začátku 19. století.

Další otázka se týká mezinárodního měnového fondu. Ten se v poslední době stal velmi aktivním a vydává různá prohlášení o tom, jaký by mohl být nový finanční systém.

Oni se zaktivovali už dávno. V roce 2015 vydali knihu Bretton Woods – dalších 70 let, což je v podstatě sborník článků různých autorů, kteří navrhovali různé alternativy. Nejprve byla kniha neveřejná, ale asi po dvou nebo třech letech se dostala na veřejnost. Už tehdy přemýšleli nad různými variantami a nyní se už tyto alternativy dostávají na veřejnost. Oni chápou, že starý systém se zachránit nepodaří, ale zatím nemají žádnou konkrétní představu. Mluví tam o elektronických penězích a podobných věcech, rozpadu světa na měnové zóny, ale celkově žádnou ucelenou představu nemají. Alternativní finanční neliberální teorie existuje dnes pouze v jedné zemi na světě, a tou je Rusko.

A kdo je jejím představitelem kromě Chazina?

Je to velká skupina lidí. Napřklad Glazjev, bohužel nedávno zesnulý Oleg Vladimirovič Grigorjev, Andrej Kobjakov a mnoho dalších.

Nedávno bylo ozvučeno, že u Trumpa byly dvě silné stránky. První – růst ekonomiky. Ten dostal ránu od koronaviru. Druhá – udělat Ameriku znovu velkou. Ta dostala ránu od černochů, kteří zorganizovali po celé Americe masové nepokoje. Souhlasíte s tím?

Asi se budete smát, ale za Trumpa tentokrát hlasovalo víc černochů než než v roce 2016. Stejně tak pro něj hlasovalo více žen než v roce 2016. Dokonce za něj hlasovalo i více představitelů sexuálních menšin. Takže je vidět, že lidé chápou co a jak. Takže já se domnívám, že i v případě, že Trumpovi se nepodaří dokázat falzifikace a podvody, ke kterým ve volbách došlo, tato společenská tendence bude pokračovat a nakonec zvítězí. A stejně tak zvítězí i u nás v Rusku. A je nutné si uvědomit, že starý ekonomický model už skončí svoji existenci.

30 komentářů

  1. Vladimír Putin dnes v 5:00 hod.
   https://vk.com/vladimir.putin2018?w=wall185412361_692615

   „Трамп начал полномасштабный процесс развала всей страны

   „Народ восстанет после моей смерти: Дональд Трамп напоследок откроет правду миллионам американцам.
   Трамп готов умереть за свою жизнь и подготовил последний козырь: В США начинается неизбежная гражданская война. А поводом ужасной войны будет обнародование секретных данных, которые станут мировым ударом по всей властной системе в США.“

     1. Je to opravdu zajímavé, neboť z rozhovorů mezi Simonem Parkesem a Charlie Wardem co jsem tu před pár dny dával vyplýval následující scénář (netuším ale, nakolik se tomu dá věřit):
      1) Trump odejde na nějakou do ústraní (aby nikdo netušil kde je)
      2) procesy převezme zcela armáda
      3)až bude celý základní proces očisty ukončen (od klíčových figur Deep state), tak se Trump vrátí (mluvili symbolicky o velikonocích 2021) a začne budovat v USA systém nový

      Podobný sled událostí nastínil nedávno pokud se nemýlím Boletus (pokud se mýlím, omlouvám se), nicméně pak by to stou „smrtí“ dávalo smysl – byť by byla jen „součástí hry“.

   1. Doufejme v toto co jste napsal. Zpravy ze zahr. webu to potvrzuji. Chazari sili a ted zavreli i parler.com. Moje prognoza pred lety byla, ze drive nez RF se polozi USA, zcela zakonite. Lide si tukali na celo.
    Fotka je prvniho Putina. Nevim co udelal pro Rusko. Ten druhy je absolutni vlastenec a genius. Jeho giganticke pracovni penzum a politicke tahy jsou fasinujici. Buh ochranuj nase pratele v RF a V. Putina. Po letech neskutecneho tlaku na Rusko, sankci, false flaggu a ponizovani Rusko vyhraje i tenhle souboj systemu. To co USA sazeli po celem svete jim vzklicilo i doma.

   1. Velký dík Oraclovi a diskutérům z jeho bloku, že odhalili celý ten podvržený Putinův profil, který, jak si můžete všimnout, se jinak vcelku snažil asi delší dobu vypadat důvěryhodně. Celý smysl vedení podvrženého profilu se ukázal právě v této chvíli, kdy liberasti chtějí za každou cenu přenést konfrontaci mezi Trumpem a americkou státní elitou (a celý v současné chvíli vítězící americký liberálně-fašistický převrat) i do Ruska.
    Jak potvrdil i Pjakin, globální elity v čase rychlých manévrů a provokací ztrácejí řízení, a tím spíše budou vynuceně podporovat všemi prostředky konec vycucávání světových zdrojů ve prospěch bidenovské liberálně-fašistické chunty – likvidaci liberálních pátých kolon.
    Pjakin upozornil na paralelu US převratu s únorovou revolucí v roce 1917 – USA se nyní nacházejí ve fázi dvojvládí, kdy proti sobě stojí „prozatímní vláda“ americké státní elity a trumpovské paralelní mocenské struktury („sověty“). Americký establishment, který 6. ledna provedl liberálně-fašistický převrat, se teď ze všech sil snaží tu situaci dvojvládí co nejrychleji odstranit, a proto zahájil to bezprecedentní pronásledování a umlčování Trumpistů, které samozřejmě dřív nebo později vyvolá reakci.

     1. Zřejmě není. Pozoruhodné kolik mladých lidí vyjádřilo s Václavem Klausem st. na Staroměstském náměstí v Praze souhlas. Nikdo z dalších politiků, napříč politickým spektrem, se tam ani neukázal. Světlou výjimkou byl jeho syn Václav Klaus ml., ostatní na občany zřejmě „kašlou“…

      https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/-Driv-se-izolovali-nemocni-Ted-zdravi-Vaclav-Klaus-st-rozpalil-Staromak-649896

     2. Myslím, že lišák Zeman si jenom v tandemu nahrává s lišákem Klausem, aby tak pokryli celé voličské spektrum. V situaci, kdy jsou nemocnice naplněny téměř na listopadových maximech, nelze od prezidenta čekat jiné vyjádření než podporu očkování rizikových skupin. A plošné očkování je daleko – ovšem v téhle věci jsou ty dopisy do Izraele s prosbou o pomoc s očkovací kampaní naprosto dokonalé – Zeman se zase vtipně schoval za židovskou sukni, do které si ani nejzavilejší a nejnenávistnější podpindos „kopnout“ neodváží, a může dál mlčet. Díky Zemanovi a Babišovi jsme dosud neměli plošná testování pod pohrůžkami vyhazovů z práce, na rozdíl od liberálně-fašistického Slovenska, přestože čísla máme opravdu dlouhodobě mnohem horší.

     3. Zdá se, že nastala doba „lámání chleba“. Úplné rozkrytí by mohlo být do budoucna žádoucí. Jinak Zemana beru jako velkého patriota (podobně jako Trumpa). Bohužel je zatím prezidentem země s velice nízkou suverenitou, a s velice nízkou zdrojovou stabilitou. A tak musí čekat, až se vyřeší boje na hlavních frontách.

  1. Zeman je prezidentem republiky, takže se vyjadřuje vždy s ohledem na panující mainstrýmové mínění, vždycky to tak dělal, takže to není žádné překvapení. Jestliže Zeman pochopil, že požárem washingtonského reichstagu byl završen státní převrat v USA (protože pod dojmem útoku na capitol většina republikánů Trumpa definitivně hodila za hlavu a připojila se k vítězným liberálně-fašistickým financistům), tak už jen podle svého zvyku upevňuje svou pozici tím, že říká hotové věci.
   Na Zemanovi je zábavné to, že přitom vždy přehrává po vzoru Švejka, to se od něj Trump naučil.

   Ale vítězné liberálně-fašistické falanze není moc co závidět, relativně brzy se ukáže, že natištěných biliónů dolarů se nikdo nenají, a že čím dál méně států bude ochotno živit americkou hegemonii, která už existuje jenom ve hlavách americké státní elity, takže na živení a podporu životního standardu americké státní elity už zbudou jenom její věrní spojenci v NATO typu generála Pavla, Vondry a Pehe.

    1. Asi jsem to napsal příliš komplikovaně. A s tebou, Tarchu, naprosto souhlasím: Chtěl jsem taky jen říct, že Kolář, Pavel a ostatní podpindosníci budou mít za úkol všechny dostupné zdroje převádět do USA, takže pátá kolona bude využita k poslednímu americkému mejdanu, a poté ponechána napospas ožebračeným domorodcům.

 1. Reálný důsledek reálného scénáře je tedy starost nás všech, do jaké valutové zóny spadneme, poté co se od chcípajícího financistického západu odřízne Rusko a Čína.
  Podpindosi v tom mají jasno, ti jsou už teď šťastní, že bude obnoveno americké objetí Evropy, jak to za všechny shrnul např. Pavel Jégl, https://neviditelnypes.lidovky.cz/zahranici/svet-jaky-bude-rok-2021.A210101_101158_p_zahranici_wag: „Nahlíženo z Evropy, Biden nám nepochybně ukáže laskavější tvář než Trump. Přestane zpochybňovat americké závazky vůči zemím NATO, zejména vůči pobaltským státům. Jeho vláda obnoví rozhovory o volném obchodu mezi Spojenými státy a Evropskou unií.“
  Jak je vidět, podpindosům ani v nejmenším nedochází, že ta laskavější tvář, spočívající v přípravě války proti Rusku a v obnovení rozhovorů o smlouvě o volném obchodu mezi Spojenými státy a Evropskou unií, která v původní podobě měla definitivně podřídit evropské prostředí diktátu amerických nadnárodních korporací, znamená vycucání a likvidaci Evropy za účelem oddálení krachu USA a její valutové dolarové zóny.
  Nám nic jiného nezbývá než podporovat jakoukoliv alternativu americké valutové zóně, odstup od amerikanofilních sebevrahů v Bruselu. Čili podle mě podpora spolupráce Česko-Slovensko, Visegrád, orientace na Rusko a Čínu.

 2. Toz chlapi ja naopak s panem Chazinem souhlasim.
  chytry investor investuje prave v takove dobe…nebot az se zvedne poptavka tak budou mit vyhodu nad konkurenci, nebot projektovat,,vybudovat a certifikovat plynovod vezme roky.
  BRETTON WOOD…
  opet s nim souhlasim , …casto se hovori o jeho konci…ano neplni jiz svoji roli pro kterou byl vytvoren….
  ale jak nas uci istorie pokud nemate vybudovany novy funkcni system tak nebourejte ten stary
  Nakonec World bank, BIS , IMF etc. jsou stale funkcni a jsou to producty B-Woods konference z roku 1944.
  Takze postupna liquidace…… aby bylo co nejmene skod.

  Dale bych se zde zminit o celkovem obrazku…o kterem jsem zatim neslysel a nikde se o nem nemluvi.
  V minulem stoleti Rothchild a financni klany museli rozbit europske monarchie aby mohli prosazovat svoji fin. politiku.
  No a dneska to je podobne..
  kdy narodni suverenity budou vice a vice nahrazovany nadnarodnimi suverennimi spolecnostmi, ktere jsou dneska natolik mocne ze s financnimi klany v pozadi mohou ridit staty.
  Jop, a jeste k te statni suverenite . CZ + SK…..kdyz zde vidim nektere prispeveky
  pokud dovolite bych se rad nekdy v budoucnu rad vyjadril
  Preji vsem hezky den

  1. Řízení prostřednictvím nadnárodních korporací je velkým snem interfinancistů. Je to ale řízení na 4.prioritě, a ta ke stabilnímu novému paradigmatu globalizovaného Světa nestačí. Právě naprostá absence jakéhokoliv společenského modelu (tedy koncepce=1.prioritě) odpovídajícího 21.století těmhle převlékačům sztarého DE uspořádání do nových a nových šatů přináší jen stále se opakující krize. A ty už zdaleka nejsou jen bankovní, ale jasou stále komplexnější . Právě USA 2020 ukázaly naplno krizi státnosti, která je daleko horší, než jen krize dluhová. Chazin má ještě jeden podobný rozhovor, kde tuhle stránku amerického společenského kolapsu velmi dobře vysvětluje .
   V tomto rozhovoru Chazin vyřkl, sice jen na téma ekonomických modelů globálního Světa, ale jednu velmi ostrou pravdu. Dnes existuje jen v týmu, mimochodem stále kompaktnějším, ruských ekonomů a analytiků , ucelená alternativní koncepce té dožívající liberální.A to jerozhodně povzbuzující.

Napsat komentář