Ludvík Smýkal

Přesně takový pocit jsem měl po slovech premiéra Andreje Babiše „… vím, že si to můžeme dovolit, že se to spraví, a že za pár let vše doženeme“ v jeho novoročním projevu. Slova, která by si žádný odpovědný politik u nás, bez toho, že by přišel s návrhem a realizací opatření k nápravě, neměl v současnosti dovolit vůbec vyslovit. Pozoruhodné je, že naprosté většině politiků napříč politickým spektrem, médií a občanů to zřejmě vůbec nevadí. Zřejmě žijí v naději, že vše vyřeší avizované očkování proti koronaviru…

Zapomínají, že krize, nejen koronavirová, ještě neskončila, může ještě trvat delší dobu, nabrat na síle, atd. Zapomínají, že už nyní je nutné navrhnout a začít realizovat opatření k odstranění jejích následků a nastartování hospodářského růstu s cílem zvýšit životní úroveň všech našich občanů a pomoci českým podnikatelům.

Takovým řešením by například bylo stanovení cílů národního rozvoje, spuštění státních projektů a programů, předložení a realizace střednědobého státního plánu, ve kterém by bylo vše shrnuto do jednoho strategického dokumentu. To vše se zformováním mezirezortních pracovních skupin, s uvedením datumů, kontrolních bodů, odpovědných pracovníků, i s příslušným financováním vyčleněným rozpočtem, reformou státní správy, apod.

Mimořádná doba vyžaduje mimořádné řešení. Tím by bylo zavedení jednotného řízení ekonomiky ve formě státního plánu, vyčlenění potřebných finančních prostředků na jeho uskutečnění, zajištění kontroly jeho plnění v režimu reálného času.

Za několik let by tady byl už v mnohém jiný stát, který bude mj. potřebovat učitele, zdravotníky, technologické odborníky, kybernetiky, řemeslníky, atd. Jejich získání a vzdělávání by mělo být součástí výše uvedeného státního plánu.

U všech odpovědných musí ale k uvedenému být potřebná pracovitost a vůle, ne „odevzdanost“ a „spoléhání na naději“.

29 komentářů

 1. Dle mého názoru, tato vláda nemůže v tuto chvíli odkrýt karty: Má říci toto ?
  – pokusíme se domluvit se Slovenskem na nějaké formě nejdříve konfederace a posléze Federace
  – vrátíme školství před rok 1989 (jednotné osnovy, jednotné učebnice, vysoké standardy na vzdělání, atd)
  – Dukovany a Temelín dostane Rosatom, protože spolupráce s ním přinese do ČR práci desítkám tisíc lidí
  – budeme cíleně omezovat zahraniční řetězce a budeme prosazovat obnovení českého zemědělství
  – Vyvlastníme klíčové majitele zbytků průmyslu v ČR
  – obnovíme vztahy s RF a zavřeme dosud nedotknutelného Hřiba, Koláře a Novotného a další darebáky
  atd, atd …
  Opravdu si myslíte, že právě teď je čas, aby Babišova vláda s podporou prezidenta Zemana odhalila karty a nahlas řekla, co plánuje po té, až USA budou zaměstnané válkou svých elit a nebudou mít čas řídit svoje evropské loutky ? Já myslím že ne. Podle mého, je naplánován krach světového finančního systému a to je ten důvod, proč tato vláda háže desítkami miliard tam a sem. Dobře vědí, že vše bude jinak … A brzo …
  A to je ten pravý důvod proč jak Babiš tak i Zeman vyzývají „spravedlivě nasraný“ národ k trpělivosti. Já jsem nasrán rovněž, ale pořád jim věřím, tedy hlavně prezidentu Zemanovi, ale dávám jim (narozdíl od jiných) pořád šanci …

  1. Jak potom vysvětlíš Zemanovu výzvu národu, aby se nechal očkovat proti „covid-19“, když každý soudný člověk ví, že je to hovadina n-tého řádu – jednak kvůli obsahu, druhak kvůli vedlejším účinkům a treťjak kvůli odpovědnosti za ně…

   1. Třeba proto, že Zeman má čich na globální trendy? A jaký je trend? Státní elita chce prachy skrze svůj farma byznys, protože Cov19 zavírá příjem peněz z jinak lukrativních části ekonomik. Takže se zatlačilo a všichni kupují vakcíny, které ještě nejsou vyvinuté. GP dělá bezstrukturni korekci a začal v očkování tlačit na pilu. V různých oblastech světa se spíše ukazují problémy s vakcinací, než s jejím bezproblémovým postupem. Další způsob jak lidi pomalu přesvědčit o opaku očkování je to, že se přidá plyn. Ze všech médií se chrlí videa kdo všechno si to nechal píchnout. Přirozená reakce průměrného člověka je, že něco tady smrdí, když se to tak tlačí, ne? Navíc, ze zpráv se dá vyskladat slušný seznam důvodů, proč se neočkovat. Ze zpráv, které byly náhodou ozvučeny jako komplikace všeho druhu kolem očkování. A kdyz lidé nebudou mít důvěru, tak si to tak snadno nepichnou. Státní elita musí udělat ještě větší kampaň, aby lid chtěl. Ten kdo tomu pomáhá, tak vlastně dělá pravý opak. Navíc, pokud vlády budou i přes neochotu nutit očkovat, tak tyto vlády jsou strukturně pod státní elitou a vůbec bych se nedivil, kdyby lid pak takovou vládu v příštích volbách nepodpořil a v tu chvíli US elita ztrácí své podřízené a snižuje se jejich vliv. Stručně řečeno.

    1. Zeman má na to, aby sledoval i několik cílů . Ale v jednom jsem si jist .velmi dobře ví, co a proč to říká. Pokud mi kdokoliv z exekutivy doporučí , abych se jako zdravý člověk nechal očkovat, tak se mi automaticky rozsvítí kontrolka . Pokud je někdo tak blbý, že ho přesvědčí ještě blbější celevˇŘITa , aby šel na porážku, budiž mu dopřáno.

 2. No, dovolím si po přečtení řady komentů dát i svůj osobní . Všechny tyhle debaty mají jeden společný znak – chybí jim druhá „noha“ . Jsou národoHOSPODÁŘSKÉ , ale chybí jim vektor národoSPOLEČENSKÝ . V jakém společenském uspořádání (systému) bude národ nejen přežívat, ale se i rozvíjet. Nastartovaná ekonomika může a asi i bude jen prolongovat dosavadní už ani ne kryptokoloniální, ale otevřeně koloniální charakter našeho života . Tedy- debaty jsou ke změně ( a spíše je popisu) 4. priority, a kde je STŘECHA – tedy 1.priorita ?
  Samozřejmě, že vnější subjekt řízení – a naše exekutiva je v rozhodujících kompetencích jeho nástrojem – nechá tyhle debaty běžet . Ví, že mu vůbec nic nehrozí. Ale jakmile jmu někdo sáhne na 1.prioritu – JEHO výsostnou prioritu – začne tanec. Tam leží největší slabina nadnárodního řízení nejen ČR . jen trochu více praktické Koncepce a šupiny z očí jsou pryč.
  Kdo nechápe, pomůže si pohledem do sousedního Německa . Plné bachory, ale také naprosto omezené rozhodování okupované země. Ti chápavější Němci už to pochopili – právě na příkladu migrační genocidy.
  Měli bychom to i my v co největším počtu začít chápat
  Nejde o to v těchto debatách hledat cíl , co nejvíc MÍT , ale rozhodnout se a pracovat na tom, něčím smysluplným a perspektivním BÝT . Odvěký společenský spor o pradigma. Podstata rozdílu kapitalizmu a socializmu.

 3. No jo, jenže na takovýto socialistický způsob řízení ekonomiky státu potřebujeme mj. politiky a státní úředníky, kteří nebudou hledět v první řadě na to, co si kde z které zakázky odsypat. Bez toho to nepůjde.

  S tím souvisí i problém, že plánování těchto akcí a jejich celkové koncepční řešení daleko přesahuje délku volebního období. Chce to tedy opět rozumné politiky, kterým jde především o rozvoj státu a jeho ekonomiky a kteří si napříč stranami nebudou při projednávání a schvalování takovýchto plánů házet klacky pod nohy.

  No a v neposlední řadě je k tomu nutná značná míra státní suverenity, aby na tito politici a úředníci mohli ustát lobbystické tlaky ze zahraničí. Leckdy je ten tlak značný, viz třeba v poslední době tlak americké administrativy na nedokončení plynovodu Nord stream 2, který se už nelíbí ani jejich jinak věrným podržtaškům a a začínají si na to stěžovat.

 4. Tohle „dílko“ myslím nestojí za diskuzi. Takové jakési stylisticko-intelektuální cvičení, vycházející víceméně ze starých socialistických zkušeností, aneb všechno bylo lepší , není nad plánované hospodářství atd. S dnešní realitou to myslím nemá až tak moc společného a s KOB už vůbec ne. Hlavně že jsme se zviditelnili, podělili se s veřejností o své frustrace a módně jsme si kopli, že?
  Babiš je momentálně politik s odpovědností za zemi a jeho politické projevy tomu musí odpovídat, přece chce být znova zvolen. Paměť davu končí, jak je známo po cca 14-ti dnech a politik musí prioritně myslet v rámci jednoho volebního období, ti chytřejší taky s ohledem na budoucí rozvoj společnosti. Babiš má přece jakési nepopiratelně úspěšné ekonomické zkušenosti a já nenacházím v naší dnešní politické sqadře azuře nikoho, kdo by to byl schopen dělat líp nebo alespoň stejně dobře a efektivně. Navíc (pro mne jako bonus) sebral spoustě nenasytných hlavně politických a „uměleckých“ slimáčků jejich kapustičku a oni mu to nemohou zapomenout, takže mu náš domácí deep state hází pod nohy klacky, kde může a jak může.
  Své projevy přece minimálně konzultuje se spoustou chytrých a dobře zaplacených poradců, takže je lépe k nim přistupovat s respektem. Není to jen z jeho hlavy. Navíc je nepopíratelným faktem, že se mohl v klidu odstěhovat na Seychely a on i jeho rodina by byli přinejmenším na několik generací v klídku a že se pustil do politiky je podle mne hlavně z jeho frustrace ze stavu naší společnosti a hlavně její politické věrchušky.
  Poznamenám, že jsem ho nevolil.
  Přece politika má dnes jen víceméně nepřímé nástroje k ovlivňování vývoje ekonomiky v zemi, jako jsou kupříkladu dotace, daně, zákony, zásadní vliv na využívání přírodních zdrojů a podobně. Skutečný vývoj země závisí přece na tom, kdo z ekonomických subjektů dnes (v rámci daných vnitřních i vnějších politických podmínek) dokáže přežít a dál se rozvíjet. Politici tomu „jen“ nastavují mantinely.

 5. Divné, ako stále chcete, „aby sa niečo robilo“, keď je evidentné, že v tejto situácii je možno najviac to, že sa nerobí nič. Je to očividné… Sme nervózni. Je to pohyb v hornej časti kľuky- ešte chvíľu a dosiahne pomaličky vrchol a pomaly- pomaličky, aby nezastala, sa pretoči do ďalšieho pohybu a naberie rýchlosť, byť pripravený je zmyslom

   1. Nic lepšího nemáme pro začátek, takže já bych se s tou troškou spokojil. Ludvíku, à propos, otevřel jste ten dokument vůbec? Protože nahoře píšete:
    >nastartování hospodářského růstu s cílem zvýšit životní úroveň všech našich občanů a pomoci českým podnikatelům. Takovým řešením by například bylo stanovení cílů národního rozvoje, spuštění státních projektů a programů, předložení a realizace střednědobého státního plánu, ve kterém by bylo vše shrnuto do jednoho strategického dokumentu.

    Vezmu to od konce Ludvíku, protože požadujete:
    1.) Strategický dokument, který vše shrňuje.
    2.) Aby tento dokument stanovil národní střednědobé cíle, které…
    3.) … by nastartovali ekonomiku.

    Ale TOTO tam přesně je obsaženo. Stačí to otevřít a dočtete se, že jsou v plánu provést investice do infrastruktury (od úrovně obci stavbou a opravou škol až po dálnice), což jsou střednědobé investice (tzn., nejsou hotovy za 1 rok a netrvají 50 let). Tyto projekty nastartují ekonomiku, jak vyžadujete a nakonec se budeme mít dobře, jak vyžadujete.

    Stále trváte na tom, že tento plán nesplňuje Vaše požadavky na obnovu našeho státu?!
    Nuže prosím, vysvětlete!

    1. Dovolíte-li, zkusím to já.
     Tento plán nepřináší nic, co by do státní kasy vygenerovalo potřebné prostředky pro ekonomický start. Peníze poplynou pouze z našich daní – navíc většisna zizku, který se vytváří v „našich“ montovnách, odchází do zahraničí.
     Opravy škol a dálnic, cyklostezky a dětská hřiště – opravdu nedají českým rukám a mozkům šanci ukázat, že pořád ještě umí a ani nijak viditelně nezvýší naši životní úroveň.
     A ještě k tomu v době „pokovidové“.

 6. Úplně jednoduše: A co má asi tak řídící kádr v jeho pozici a v daném mocenském, informačním, vzdělanostním a kulturním prostředí, v daném okamžiku říkat ?? Takoví přeci musí vidět dál, než na okamžité „pocity“ svého auditoria. Nejdřív musíme proplout bouří, lakování paluby musí počkat.

   1. Myslím, že obecně se podceňují schopnosti Babiše.
    Neboť stále platí: „politika je uměním možného“. A Babiš není Čojo Čagas.

    Je faktem, že část podnikatelské sféry krachuje díky operaci Covid. Ale tato operace nespadá do kompetencí Babiše, je řízena globálně. A buďme k sobě upřímní, kdo nečekal, že se při ústupu kapitalismu budou statisticky nejvíce ořezávat nadstandardní služby (zbytný sektor ekonomiky)?

    Pokud nemůže Babiš řídit základní ekonomické procesy, co vlastně může? On přišel z mnohem efektivnějšího podnikatelského prostředí než je státní správa. A základní strategický plán ČR pro roky 2019–2030 byl schválen vládou již v roce 2019.

    1. Zbytečně obhajuješ toho chaotika a lháře, který ani nechodí na tiskovky, kde se oznamují nepopulární opatření. Každá máma od dětí ti vysvětlí, že opatření na zákaz prodeje pastelek, dupaček nebo žárovek je naprosto stupidní a s ochranou proti „covid-19“ nemá nic společného…

 7. Ludvíku, snad to není tak špatné. Mě se třeba líbí tento dokument: NÁRODNÍ INVESTIČNÍ PLÁN ČESKÉ REPUBLIKY 2020–2050 ( musí se hledat, odkáz na pdf dokument se mi nedaří vložit). No, ke zbytku textu snad jen to, že je pochopitelné, že nevidíme politikům do karet a že neříkají přímo, co chtějí udělat. Jednak ti, co to chápou, tak drží hubu, protože vyzrazený plán se nedá realizovat a tiše a pomalu pracují podle možností. Tím se řídí všichni, jak škůdci tak ti šikovní.
  Já vidím to světlo na konci tunelu. Nikam se nestěhuju. Tak utřít slzy a učit se, učit se, učit se… A neztrácel čas nad šířením trudomyslnosti.

  1. Uvedený dokument není plán, ve kterém jsou uvedeny datumy, odpovědní pracovníci, způsob realizace a kontrol, finanční zajištění, apod., ale pouhý „seznam zbožných přání“ investic státu pro následujících nejistých 30 let, vytvořený v jiné době než v současnosti prožíváme.

 8. Celkově v textu až příliš mnoho užití podmiňovacího způsobu. Tónina ve které je článek veden mi osobně vůbec nesedne a vnímám jej spíše jako „tak se poplácejme po zádech, jak jsme všici v řiti“, nežli jako progresivně/konstruktivní tezi, za kterou se maskuje. Napsáno je to celkem pečlivě, leč pro masy je to nečtivé. Chybí srozumitelnost, údernost, brilance. Hlášky typu „Pozoruhodné je, že naprosté většině politiků napříč politickým spektrem, médií a občanů to zřejmě vůbec nevadí“ jsou naprosto mimo chápání KOB, pokud se tedy autor nesnažil napřímo akcentovat chybějící státní suverenitu a celkovou nechápavost davu. To je věta do bulváru. Nu, a pokud to bylo celé myšleno coby dno od kterého se odrazíme, pak snad lze nalézti smyslu toho, proč toto zde, podtrhuji zde, publikovat.

 9. Roubuješ vyzkoušenou odrůdu jablka (dlouhodobé strategické plánování) na vrbovou podnož (zdechýnající tržní ekonomiku kolonie ČR) . Dobrý úmysl, ale neřekl jsi to podstatné. Lidé sami musí určit, v jaké společenské koncepci chtějí žít . S tímhle oprýskaným cadilakem směřujeme nezadržizelně do škarpy. Možná, až tam zahučíme, tak se konečně v mnoha hlavách začne rozsvěcet a konečně si přiznají,jak obří pitomost jsme na konci 80.let provedli a dalších 30 let ji až do dneška potvrzujeme . Nabitá držka je docela účinná metoda výuky…

  1. Každá kritika vyžaduje návrh řešení, i když v dané chvíli velmi obtížně realizovatelného. Jako vše, i strategické plánování vyžaduje přípravu a vytvoření předpokladů pro jeho realizaci…
   Dříve než „zahučíme“, tak jsem se pokusil v této krátké glose ostatním nastínit, že řešení ze současné situace existuje, jen musí být vůle. I v těch „mnoha hlavách“…

   1. Já mám pocit, že plán rozvoje a obnovy národního hospodářství existuje – ještě v dobách kdy jsem před několika měsíci diskutovali u Hoxe na Levanetu tam ten plán někdo vložil – nevzpomínám si na přesný název. Plán na suverenizaci a obnovení soběstačnosti naší ekonomiky tedy mají, otázka je kdy ho budou moci začít realizovat, stále jsem „pod kontrolou“ co by kolonie.

Napsat komentář