Ruská raketa S-200 vystřelená ze Sýrie, respektive z jejího území obsazeného umírněnými teroristy narazila do Kyperské hory Pentadachtylos (Πενταδάκτυλος- složenina dvou slov Πέντε-δάχτυλος v překladu pětiprst). Hora se nachází na okupovaném území Kyperské republiky v blízkosti Nikósie. Událost z 1. července 2019 v 13:59. Od té doby uplynulo dost vody na to, aby se dostaly na veřejnost mnohé detaily.

Začněme raketou jako takovou. Celou dobu se uvádí, že systém auto destrukce byl zneškodněn, a že raketa vybuchla ve vzduchu. Podle videí domorodců pocházejících ze svobodného území nevybuchla, ale začala hořet ve své poslední fázi letu před dopadem. Podstatné z tohoto je to, že bylo zcela jednoznačně identifikováno výrobní číslo rakety. A tady začíná mnoho zajímavostí.

Raketa byla vyrobena samozřejmě v Sovětském Svazu, a to v roce 1968, a byla dodána do bývalé Jugoslávie jako součást protivzdušné obrany. Jak je všem čtenářům známo, došlo k rozpadu jugoslávské federace na jednotlivé státy, za podpory států NATO a také Václava Havla. Celou tu dobu raketa odpočívala v Jugoslávii, respektive na srbském území, v lokalitě Kraljevo, odkud bylo v roce 1999 odcizeno velké množství vojenské techniky. Paradoxem je, že ve stejném roce započala stavba vojenské základny NATO Camp Bondsteel na území Kosova.

Několik dní před incidentem bylo z předchozího rozhodnutí současného presidenta Kyperské republiky Nikose Anastasiadise transportováno po moři do Řecka všech osm souprav S-300, kterými disponoval Kypr. K tomuto rozhodnutí došlo hned z několika důvodů. President je známý amerikanofil a anglofil. Z logiky věci nemůže mít stát v držení zbraně z nepřátelského tábora, protože v Řecku jsou základny NATO. Proto bylo dohodnuto, že prostřednictvím řeckého námořnictva budou přemístěny a Kypr nakoupí od Ameriky zbraně kompatibilní s NATO.

To je naprostý nesmysl, protože na celém ostrově jsou pouze turečtí vojáci a na britských suverénních základnách Britové. Kypr má jen Národní gardu, což není pravidelná armáda. Na obsazeném území taktéž nemají pravidelnou armádu – turečtí Kypřané slouží v turecké armádě. Kdo tedy bude americké zbraně používat v případě potřeby, je akademická otázka.

Druhý důvod byl ten, že tyto zbraně byly nakoupeny během vlády Arcibiskupa Makaria III, jsou tedy velmi staré a nebyla záruka spolehlivosti. V tomto bodu mi nezbývá než souhlasit, protože technická úroveň zde je velmi nízká a tak údržba takového zařízení je problematická. Od doby ukončení mandátu presidenta Dimitrise Christofiase, který byl pravým opakem dnešního presidenta, nemohla být údržba prováděna řádně. Christofias vystudoval v Moskvě a byl předsedou strany AKEL, což je obdoba Komunistické strany. Ale „komunistické“ v kapitalistických podmínkách. Za jeho vlády byla údržba zajišťována ruskými specialisty.

V okamžiku dopadu rakety začaly všechny anglické televize vysílat zprávu o jejím dopadu, což velmi omezilo turistiku, ze které je stát živ ze 72,6%. Rušení dovolených, dokonce i celých letů následovalo.

Zajímavé je, jak se vlastně asi dostalo toto zařízení do rukou neoprávněných osob v Sýrii, a kdo zajistil zneškodnění autodestrukce. K takovému zásahu je třeba specialista a dovoluji si oprávněně pochybovat, že by jím mohl být jakýsi terorista odněkud z pouště. Následně vyvstává otázka, jak jakási teroristická organizace přemístí něco takového na takovou vzdálenost. Nabízí se možnost vojenskou lodí nebo letecky. Takovými prostředky však žádná teroristická organizace nedisponuje.

Mimoto, takový akt může, ale netvrdím, že musí, být zkouškou jestli snad ještě Kypr nějakou S-300 nedisponuje někde v záloze, jestli opravdu byly všechny předány do řeckých plavidel, protože v době dopadu rakety byly zbraňové systémy ještě na moři a nedosáhly řecké pevniny.

K tématu se zde vyjadřovalo mnoho osob počínaje důstojníky KYP (obdoba české BIS), přes pracovníky Ministerstva obrany až po důstojníky Národní gardy. Odsud také informace o výrobním čísle. Projev ruského velvyslance následně uvedl na pravou míru datum výroby a místo určení. Následovalo i zveřejnění informací o odcizení ze Srbska z uvedené základny.

Osobně se domnívám, že o tomto se v českém tisku nikdo ani nezmínil a ani se to nijak jinak nezveřejňovalo. I když možná nečtu ty správné zprávy, prostě jsem to nikde nenašel. To co se mi zatím nepovedlo vydedukovat, jaký účel celá akce měla splnit. Poškození hospodářství už tak zlikvidovaného COVIDem? Reakci Kypru proti Sýrii, se kterou udržujeme přátelské vztahy?

Na britských suverénních základnách řádné PVO nejsou, takže tuto možnost vylučuji. Vyprovokovat Turecko k zásahu na naše území? To nepodporují ani sami turečtí Kypřané. Jejich názor na samostatnost je jednoznačný, podporují federaci dvou komunit na jednom společném území. Jejich nový představitel Tatar se sice nechal slyšet, že pokud jsme se dodnes nedohodli na federaci je třeba uvažovat o dvou samostatných republikách, nicméně mnoho podporovatelů zde nemá, přestože vyhrál volby (do svého zvolení se vyjadřoval pro federaci).

V této souvislosti bych chtěl uvést, že se strany Turecka dochází ke stálému porušování mezinárodního námořního práva, každou chvilku NAFTEX, v minulém roce dokonce dvakrát loď Barbados kotvila na otevřeném kotvišti v Limassolu. Zde je nutno podotknout, že pouze kotvila tedy bez jakéhokoliv servisu nebo služeb, neboť Turecko neuznává Kypr a naopak.

Autor žije dlouhodobě na Kypru


7 komentářů

 1. Ako bývalý dôstojník slúžiaci na danom komplexe upresním niektoré informácie. Komplex S-200 Vega bol určený na ničenie VZDUŠNÝCH cieľov na vzdialených prístupoch, najmä rušičov a tzv. priehradných cieľov. Maximálna účinná diaľka bola 255km aj to vo výške 30 km. Raketa síce na pasívnej dráhe letu doletela podstatne ďalej ale… To ale je dosť podstatné, už nebola navádzaná a teda si letela, kde chcela v prípade narušenia systému autodeštrukcie. A nejaký zásah na vzdialenosť cez 200 kmna pozemný cieľ, ktorý je už za horizontom sa asi ťažko podujme príčetný protilietadlovčík.

 2. Máte tam pomíchané rakety S-200 „Vega“ a S-300 „Favorit“
  Jedná se o technologicky a parametrický odlišné komplexy PVO.
  S-300 má rakety středního dosahu skladované v kontejnerech ze kterých se přímo odpalují…
  dlouhá skladovatelnost a okamžitá použitelnost.
  S-200 má rakety dlouhého dosahu přes 250 km, které je nutné sestavit a naplnit palivem a okysličovadlem. Pouze 4 pomocné boostery jsou na pevná paliva.
  Všechny rakety mají ve špici bojovou nálož, která exploduje i v případě autodestrukce.
  Zadní část (nádrže a motor) zůstává zachována (zvláště pokud je bez paliva, které by se účastnilo výbuchu) a dopadá na zem.
  Na obrázku je kus rovného plechu… Raketa od S-200 je trubka o průměru asi 90 cm. dlouhá 10 metrů..
  Možno vidět v Lešanech http://www.vhu.cz/wp-content/uploads/2012/03/58.jpg

  Podle mne je to dezinformace k manipulaci davem. Cíl manipulace omezení turistického ruchu

  1. Author

   Dobrý večer všem, první a základní věc. Obrázek je ilustrativní. Tedy ten, který byl zde v novinách. Vztahy mezi Kyprem a „okupovaným územím“ jinak samozvanou a celosvětově neuznanou „Tureckou Republiku Severního Kypru“ nejsou zrovna nejlepší, což se odráží na všem. Tedy i na informacích. Podstata věci je asi taková, že témata bezpečnosti a obecně strážní služba je v jurisdikci Tureckého vojska. A ti rozhodnou co pustí ven a co ne. Jsou místa v okolí zelené linie, kde pokud u vás voják nalezne cokoliv, co může fotografovat, zabavuje a jdete k výslechu, kontrola co bylo fotografováno a proč. Na mnoha místech jsou cedule se zákazem fotografování ve třech jazycích, turecky, řecky a anglicky. To jen na okraj.
   Fotografie, které články doplňují, jsou k nalezení (všechny z velké dálky a není vidět naprosto nic, jen na jedné je skupina osob, které hledí do země). https://www.kathimerini.gr//resources/2019-07/02syrianmissi.jpg, snímek který poskytli našim úřadům a sdělovacím prostředkům, jako důkaz o co se jednalo https://www.kathimerini.com.cy/assets/modules/wnp/articles/201907/334945/images/b_sintrimia_1.jpg , tedy upřímně, toto mohli fotit kdekoliv a jeden, nevím jaký závěr z tohoto https://www.reporter.com.cy/temp/images/846×3000/cache_846x3000_Analog_medium_521858_79845_372019.JPG.
   S analýzou poškození turistického ruchu souhlasím, na severním pobřeží jsou skutečně hezčí pláže. Poslední léta, respektive od roku 2004 se snaží prosadit v turistice, ale ono to moc nejde. 2019 začali vozit lidi do Larnaky a odsud taxi nebo minibus na obsazené území. Po pravdě, pro mnoho lidí to byl šok a odmítli pokračovat. Mnoho se tím samým letadlem vracelo zpět, někteří narychlo sehnali ubytování v Larnace. Všimněte si taxi nebo minibus, turistické autobusy podléhají zvláštním předpisům, musí být dopředu zaslán jmenný seznam a takřka vždy mají vojenský nebo policejní doprovod, musí být uvedeny zastávky, prostě je to onanie. I když pro Turecké Kypřany to není nepřekonatelný problém a „stát“ to podporuje. Tento stav trvá vlastně zhruba od roku 2005, do té doby nebylo možno cestovat, zelena linie byla uzavřena. Na základě rozhodnutí EU (volný pohyb po celém území) byly vytvořeny čtyři přechody „οδόφραγμα“ tedy doslova silniční přehrada, fakt nechápu, proč to tak nazvali a tím se naskytla možnost. Nutno podotknout, že volný pohyb znamená požádat tam o vízum (takový cár papíru) a samozřejmě ho zaplatit. Tedy spíš „volný pohyb“.

    1. Author

     Tvoje čeština je dobrá, nemáš se za co stydět! Chybí čárky a háčky, ale to všichni známe z praxe.

     K věci:
     Jak správně uvádíš slovo „φράγμα“ má více významů, leč se domnívám, že žádný nevystihuje smysl tohoto zařízení na „zelené linii“.

     No právě, to je přesně ono. Tady to ovšem plní zcela opačný účel, propusť osob z jednoho místa na druhé.
     Když pojedeš po „Εθνική“ tak přijedeš k „διόδια“, když přijedeš do „Εύζωνοι“ tak přijedeš na „σύνορα“. Souhlas?

     Tady je ale vyslovení tohoto slova ne snad zakázané, ale v rámci autocenzury a politiky nepoužívané. Důvod je, že vyslovením slova „σύνορα“ bychom je uznali jako stát. To je ten Kyperský problém.
     Tedy to byl důvod toho, jak jsem to formuloval, tedy terminus technicus „οδόφραγμα“ není dle mého názoru výstižné pro svůj účel. V tomto případě bych spíše volil snad diplomatický termín „πέρασμα“ a pokládal bych ho za něco, co daleko více vystihuje podstatu věci.

     Ale to bude asi spíše téma pro lingvisty než pro nás. Nebože by se jednalo o politickou korektnost?

     Samozřejmě se nebráním diskuzi na toto téma, a i když jsem simultánně tlumočil mnoho oficiálních představitelů jak Kypru i Řecka, učíme se celý život. Rád vyslechnu Tvůj názor, protože pro mě řečtina není rodný jazyk. Navíc dle mého názoru je to zcela určitě jeden z nejbohatších jazyků, je živý a vyvíjí se. Moje řečtina je už tak trochu „zprzněna“ kyperským dialektem.

  1. Author

   Studie Barcelonské univerzity (UB), o níž v pátek informují španělská média, odhalila koronavirus SARS-CoV-2 ve vzorcích odpadních vod z Barcelony už z března 2019. Pokud se závěry této studie potvrdí, znamenalo by to, že koronavirus oficiálně odhalený loni v prosinci v Číně mohl být v Evropě už mnohem dříve, než se dosud předpokládá. Podle španělských médií studie UB ještě čeká na další ověření.

   https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/spanelsko-koronavirus-barcelona-odpadni-vody_2006261654_jak

   https://www.novinky.cz/koronavirus/clanek/v-barcelone-nasli-stopy-koronaviru-v-odpadni-vode-z-lonskeho-brezna-40328951

   Co nelze zcela jednoznačně vyloučit, musíme připustit jako možnost.

Napsat komentář