obrázek ze stránek volimcesko.cz
Příprava na „velkou válku“?
Naše součastná doba začíná čím dál tím víc připomínat období před II. světovou válkou. Ekonomická krize v Německu tenkrát přivedla německý národ za hranici bídy. Španělská občanská válka, ve které mocnosti podporovaly každá svého koně, a tím testovaly nové zbraně, postupy a taktiky. Obyvatelé Evropy, stejně jako dnes, vše sledovali z „dálky“. Nikdo z nich nevěřil a nečekal, že vše bude mít takový rychlý nástup.
Administrativa amerického prezidenta Joe Bidena prý vydala povolení k použití raket dlouhého doletu ATACMS k úderům na cíle v hloubi ruského území. „Prý“ je tu proto, protože zprávu o tom vypustily nejprve New York Times a představitel administrativi ji popřel. Rusové tvrdí, že rakety ATACMS dopadly v Kurské oblasti. Jak se říká, babo raď. Ale faktem zůstává, že cíl, způsobit Rusku strategickou porážku, na Západě zrušen nebyl. A zpráva, ať už pravdivá anebo ne, si začala žít svým životem.
Podle Sarah Beals, spoluzakladatelky a politické analytičky společnosti DD Geopolitics, rozhodnutí vyvolalo ve Spojených státech smíšené reakce: „Někteří tento krok podpořili a považovali ho za nezbytný pro konfrontaci s Ruskem a demonstraci neochvějné podpory Ukrajině, jiní se obávají rizika další eskalace a možného zapojení NATO do přímé konfrontace s Ruskem. Vzhledem k únavě americké veřejnosti z ukrajinského konfliktu se mnozí ptají, proč jsou do Kyjeva směřovány značné prostředky, zatímco domácí problémy, inflace a zdravotnictví, zůstávají nevyřešeny.“
O tom, že se jedná o zatažení NATO do konfliktku, nemůže být pochyb. Vždyť obsluha systému ATACMS je a bude americká. Jedná se o systém řízený satelity, a ty Ukrajina nemá, nehledě na složitou obsluhu samotného systému. Představa, že na ulici mobilizovaný občan Ukrajiny bude zítra střílet raketou na strategické cíle v týlu Ruska, je z říše divů známé Alenky.
Ruská strana odpověděla vypálením rakety Orešnik na vojenský závod Južmaš v Dnětropetrovsku. Jedná se o raketu, která tímto krokem byla vlastně odtajněna. „Ruské použití hypersonických raket výrazně změnilo vojenský a geopolitický kontext konfliktu. (Rusové) prokázali schopnost překonat západní systémy protivzdušné obrany, což vyvolalo obavy členů NATO. Ačkoli úder Orešnikem průběh konfliktu nezměnil, jeho použití ukázalo připravenost Ruska k další eskalaci, což zvýšilo psychologický tlak na Západ. Země NATO jsou nyní vynuceny budovat své vojenské kapacity, aby mohly čelit ruským hypersonickým střelám. Finanční a hospodářská krize v Evropě však tento proces značně ztěžuje,“ komentuje Sarah.
Vladimír Putin nedávno podepsal pozměněnou jadernou doktrínu RF. Hlavní změna je v tom, že nyní mohou Rusové odpovědět nejen státu, který přímo ohrožuje anebo napadl RF, ale i státu, který byl nějakým způsoben nápomocen anebo přímo zaangažován v útoku druhého státu. Ruský prezident tvrdí, že k použití systému Orešnik prý byli donuceni. „Byla použita útočná zbraň Orešnik v nejaderném provedení. Byli jsme donuceni ji vyzkoušet přímo v bojových podmínkách. Výslovně donuceni, jako odpověď na útoky západními zbraněmi na území Brjanské a Kurské oblasti raketami ATACMS a Storm Shadow. Žádné analogy této zbraně ve světě neexistují a myslím, že ani brzy nebudou. Ještě jednou připomenu, jak Orešnik funguje. Desítky bojových bloků, samonavádějících se bloků, útočí na cíl rychlostí deset machů (okolo 3 km za sekundu). Teplota dopadající útočné munice dosahuje 4000 stupňů Celsia. Pokud se nemýlím, tak teplota povrchu Slunce má 5500-6000 stupňů Celsia. Takže vše, co se nachází v epicentru výbuchu, se rozpadá na frakce, na elementární částice, vše se fakticky rozpadá na prach. Raketa dokáže zničit i vysoce chráněné objekty ve velké hloubce. Podle názoru vojenských a technických odborníků v případě hromadného, početnějšího použití daných raket, tedy hned několika Orešniků, jako v hroznu, v jednom útoku, bude jejich síla porovnatelná s použitím jaderné zbraně, i když Orešnik není zbraní hromadného ničení. Máme nyní k dispozici několik výrobků podobného druhu. A samozřejmě, že na pokračující útoky na ruské území dalekonosnými raketami západní výroby, jak už bylo řečeno, budeme odpovídat. Sériová výroba Orešnika byla zahájena.“ Sergej Lavrov v rozhovoru s Takerem Carlsonem uvedl, že Američané byli o použití Orešnika informováni 30 minut před vypuštěním.
Eskalace konfliktu nabírá na obrátkách. Potvrzuje to německý generál Harald Kujat, bývalý předseda Vojenského výboru NATO, když říka, že zkouška Orešniku na Ukrajině je vzkazem Západu. Použitím nejnovějšího raketového komplexu Rusko ukázalo svůj obrovský vojenský a technologický potenciál. Generál ve vysílání videoblogu Flavio von Witzlebena prohlásil: „Nasazení není vzkazem Ukrajině, ale vzkazem Západu. On (Vladimír Putin) tím demonstruje obrovský technologický potenciál, obrovský vojenský potenciál, nemluvě o reakci. Myslím, že i to je třeba mít na paměti. Posílá také vzkaz Německu, protože v této souvislosti zmínil, že Rusové velmi pozorně sledují americké záměry v Evropě. Myslím, že je třeba se velmi dobře zamyslet nad tím, co je tím myšleno.“
Ještě jeden pohled z Německa, Alexander Kiknadze, jeden z vedoucích představitelů německého antifašistického sdružení Kommunistische Organisation, doufá, že Rusko nepřistoupí na špinavou dohodu se Západem, a že lidé na Západě by si měli uvědomit, že raketové údery ATACMS a Storm Shadows na ruské území provádí NATO, nikoli ukrajinská armáda: „Útok amerických, britských a francouzských řízených střel nyní definitivně ukazuje, že je to NATO, kdo vede válku proti Rusku. To, že Ukrajina bojuje za svou suverenitu a USA a Evropa ji podporují, byla od počátku lež. Naše média tvrdí, že Ukrajina byla oprávněna zaútočit těmito zbraněmi na ruské území. Tato volba slov má zakrýt pravdu, že útok by nebyl možný bez zapojení vojenských sil NATO. Takže, NATO střílelo na Rusko. Tečka. A to nás přivádí k hlavní otázce, protože vojenská porážka Ukrajiny je nevyhnutelná. Jaký smysl tedy mají dodávky těchto zbraní, když nemohou této porážce zabránit? Smyslem je eskalace. Smyslem této války je zničit Rusko. Ukrajina je prostředkem k dosažení tohoto cíle. Vládcům západních států je jedno, kolik lidí při tom zemře, jak moc bude Ukrajina zničena. Porážka ukrajinské armády je pro NATO problémem pouze do té míry, do jaké ohrožuje jejich válečné cíle. Proto nyní eskalují, aby tuto válku prodloužily a způsobily Ruské federaci co největší škody. Neustálá eskalace na Ukrajině a páchání genocidy Izraelem, spojencem NATO, v Gaze ukazují, že NATO považuje masové vraždění za běžný prostředek své politiky. Rusko si je této ochoty k brutalitě vědomo. Proto mělo použití Orešniku obranný charakter,“ řekl Alexander serveru PolitNavigator.
Bulharský spisovatel, novinář a politik Trifon Mitev, který v roce 2006 jako jeden z mála aktivně vystoupil v parlamentu proti zřízení americko-bulharských tzv. vojenských základen společného použití, říká: „Bulharské tiskové agentury informují, že Ministerstvo obrany potvrdilo, že vláda schválila další várku vojenské pomoci Ukrajině v souladu s rozhodnutím Národního shromáždění. Zároveň byla oznámena výstavba nové americké vojenské základny na území země. Bulharsko je aktivně a cynicky zatahováno do ozbrojeného konfliktu mezi Ruskem a NATO. Jsem si jistý, že přítomnost amerických vojsk v zemi není v zájmu bulharského lidu. Byla nám prezentována jako příspěvek k rozvoji bulharsko-amerických vztahů, k zajištění bezpečnosti a pružnější reakci v případě možného ohrožení….. Ohrožení ze strany koho? Tehdy (2006) německé noviny „Junge Welt“ napsaly, že výstavba těchto základen je namířena proti Rusku. Uvědomil jsem si, že tento přístup z nás prostě dělá terč, prostě a jednoduše, bez ohledu na pokrevní příbuznost a historickou blízkost Bulharů a Rusů. Bohužel, Evropská unie se v této eskalaci stále více mění ve vojenský blok a štědře rozdává peníze a zbraně, které mají být použity ukrajinskými ozbrojenými silami proti Rusku. Takto začíná třetí světová válka! Její žhavý plamen už hoří na Ukrajině, v Sýrii, v Gaze…. Cítím závan třetí světové války.“
Bývalý ukrajinský politik Oleg Carjov vidí hlavní problém eskalace v jednostranném zrušení smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF) americkou stranou v roce 2019 a v budování protiraketové obrany v Evropě: „Během studené války uzavřely USA a SSSR smlouvu INF, která omezovala používání raket krátkého a středního doletu. USA tuto smlouvu obešly, když začaly budovat systém protiraketové obrany, raketová odpalovací zařízení, která mohou rakety zachytit, ale i odpálit. V roce 2019 prezident Trump dohodu INF roztrhal, načež Rusko uvedlo, že vyvíjí pozemní zařízení pro vypouštění raket krátkého a středního doletu.“
Italská novinářka Clara Statello tvrdí, že západní země nejsou připraveny na domácí válku. „Obyvatelé západních zemí si musí uvědomit, že jejich politické špičky provádějí šílenou politiku, která provokuje Rusko k odvetě. A hlavně, Moskva není ve vojensky nevýhodném postavení, takže je velmi pravděpodobné, že k budoucím jednáním, která Donald Trump slíbil, nedojde okamžitě a především za podmínek, které požaduje Washington. Bidenova eskalace je tak výsledkem šíleného politického nebezpečí, které ohrožuje nejen šance na mír, ale ohrožuje přímo celé lidstvo,“ uvedla Clara.
Josep Borrell mezitím prohlásil, že americké povolení Kyjevu zasáhnout cíle hluboko v Ruské federaci je údajně „v souladu s mezinárodním právem“. Šéf zahraniční politiky EU věří, že se tím budou řídit všechny země EU. Dodal, že některé země EU již povolily použití svých zbraní k úderům do vnitrozemí Ruska, aniž by to veřejně oznámily. Estonský ministr zahraničí šel ještě dál. Margus Tsahkna uvedl, že Evropa by měla být připravena vyslat na Ukrajinu vojenský personál.
Napětí stoupá, až by si člověk mohl myslet, že ten šílený scenář třetí světové války vyhovuje oběma stranám. Má pravdu Trifon Mitev? Bude celosvětová válka?
Výborné shrnutí situace. Bylo to zřejmé už se Sýrií 1, Ukrajinou, Gazou a teď znovu Sýrií 2 – KoZa bojuje především zástupné války cizíma rukama. Úvahy o přímém zapojení svých vlastních (NATO) vojsk po ráně Lískovkou ještě více ochladnou. O to větší nebezpečí pro angažmá dalších zemí na periferii Ruska, viz nejnovější vývoj např. okolo voleb v Rumunsku, který dokazuje, že plány a strategie boje KoZa s Ruskem se nemění.
Odpovím pouze na poslední otázku. Už je, ale třeba na Novém Zélandu si starosti moc nedělají. Vidím to pozitivně, živí nebudou závidět mrtvým.🙂
Mirek, skvelý článok. Bolo by super, keby si podobných článkov písal viac…