Několik faktických doplnění k diskuzi zde:

„Za sebe to nevidím tak jednoznačně.“

(Asi nejde dát přímý link na určité místo v diskusi, takže najít článek a vyhledat podle textu, neboť ta diskuse už je tam dost nepřehledná.)

Zde se Jakov Kedmi vyjadřuje k možnosti rozpoutat válku na 6. prioritě, ovšem zcela opomíjí možnosti vedení konfliktů na vyšších prioritách:

Podle slov odborníka USA spějí k největší vnitřní konfrontaci od dob občanské války. Politické, sociální a ekonomické rozpory uvnitř USA jsou dnes bezprecedentní a hlavní problém Kedmi nevidí v Donaldovi Trumpovi, Nancy Pelosiové a dalších politicích, které nazývá jen symptomem dávno nazrávajících potíží.

Přitom ve Washingtonu jsou sotva schopni vyřešit vnitřní americké problémy „malou vítěznou válkou“, jak to nejednou praktikovali v předchozích desetiletích. Kedmi má za to, že současná válka jakéhokoliv rozsahu je krajně nákladná a finanční problémy USA začaly mít již před pandemií. Dnes Federální rezervní systém s potížemi bojuje s výzvami vyvolanými koronavirem a nová válka by mohla znamenat zhroucení celého finančního systému.

Druhou příčinou, díky které nejsou USA schopny začít válku, je obnovený strategický potenciál Ruska. Kedmi poukazuje na to, že připravenost RF zaútočit na reálná centra přijímání rozhodnutí, znamená nebezpečí pro samotný Washington v jakémkoliv hybridním konfliktu. Všechny zóny zájmů Spojených států (Východní Evropa, Latinská Amerika, Blízký Východ) budou při tomto rozložení sil jednoduše vymazány.

V takové situaci nemáte dost sil začít válku. S kým? Dnes USA s nikým nemohou začít válku. Američtí vojáci vědí, že Ukrajina – to je válka s Ruskem. Sýrie – to je také válka s Ruskem. Venezuela – válka s Ruskem. Nemohou dnes začít novou válku, protože tu je Rusko. V dnešní situaci už by balkánská varianta (Jugoslávie) nebyla možná.“

Dříve odborník prohlásil, že Rusko v uplynulém roce s konečnou platností upevnilo svoji převahu nad USA. Podle Kedmiho slov díky hypersonickým zbraním, jaké má nyní Rusko, mohou USA a jejich spojenci tak akorát pronášet agresivní prohlášení, ale nemohou si dovolit začít s reálnými provokacemi proti Moskvě, neboť ruský protiúder by zaručeně předešel americký hlavní útok.

http://voicesevas.ru/news/56582-kedmi-rasskazal-kak-rossiya-lishila-ssha-vozmozhnosti-reshat-problemy-voynoy.html

A zde je vidět, jak se ohlasy boje v USA promítají například v Rusku:

První oběť liberální dikatury

Andrej Illarionov, bývalý poradce Vladimira Putina, se stal možná první obětí liberální diktatury mezi ruskými opozičníky. V každém případě tou nejviditelnější. A jen proto, že si dovolil vyjádřit svůj názor, aniž by mu ho schválili šéfové. Ostatní se kolébají s linií strany jako tráva ve větru.

Jeho kolektivní šéfstvo – to je Cato Institute, kde již určitou dobu pracuje. Tato instituce libertarináského zaměření v poslední době poskytuje útočiště mnohým ruským opozičníkům kritizujícím Rusko obecně a Putina jmenovitě. Platí jim mzdu za analytiku a prognózy – prostě za obvyklou užitečnou práci, která je vlastní mnohým americkým think tankům. Rozumí se, že užitečnou pro USA

Andrej Illarionov očividně nepochopil pravidla hry, které známe dokonce i tady v Rusku. Hlavním pravidlem je: Nikdy nekritizuj USA. A to on nejen porušil, ale přímo vyzývavě hodil za hlavu ve svém článku Podpálení Reichstagu – 2021 v Živém časopisu ze dne 8. ledna. Napsal, co si myslí o útoku na Kapitol.

Podle jeho mínění, není dosud jasné, kdo vyhrál v prezidentských volbách 3. listopadu 2020. Americký soudní systém není objektivní ani nestranný. Občané uplatnili své právo na petici, demonstraci a protesty, aniž by narušili ústavu. Dnes klíčové politické a právní instituce rozvrací vedení demokratické strany USA a snaží se ve státě ustanovit svou monopolní nadvládu.

No zkrátka, napovídal tam toho na několik elektrických křesel.

Článek je to dost rozsáhlý, koho to zajímá, může si přečíst, s jakou zběsilostí Andrej Illarionov kouše ruku, která ho krmí. Podle mne není až tak naivní, jako spíš nečekal, že si v Catonově institutu všimnou publikace ve vzdáleném Živém časopise. On se přece snažil vypadat objektivní před námi, Rusy.

(https://aillarionov.livejournal.com/1215661.html)

Jenže si všimli a pověděli o svých dojmech novinám Politico.

„Vedení Catonova institutu kategoricky odmítá tvrzení pana Illarionova v jeho publikaci,“ informovala zástupkyně Catonova institutu Corie Whalen. „Tato otázka je projednávána vyšším vedením i s panem Illarionovem. Násilné porušení ústavních procesů je nepřípustné a musí být bezpodmínečně odmítnuto. Vláda davu není cestou ke svobodě.“ (Povídejte to lidem na Majdanu 🙂 )

Někteří analytici již vyjádřili svou znepokojenost v souvislosti s tím, že komentáře pana Illarionova mohou být vnímány jako autoritativní názor kvůli jeho práci v Catonově institutu, což opět vyvolává otázku o pokusech Ruska zasít chaos a pochybnosti o legitimitě výsledků amerických voleb.“

Jak vidíte tak Andreje již nálepkují jako proputinovce, který se pokouší podlomit základy americké demokracie. Myslím, že starší soudruzi už mu na politické schůzi vysvětlí, že sešel z cesty a musí se kát před stranou za revizionismus a zradu jediného správného učení.

Zkrátka: „Kdo není s námi, je proti nám. Dál kritizuj Putina a Rusko, za to tě platíme! Za žádnou objektivitu!“

http://voicesevas.ru/news/56583-pervaya-zhertva-liberalnoy-diktatury.html

59 komentářů

 1. Veľmi dobrý príklad.

  Inak to, že sa asi žiaden zázrak konať nebude bolo postupne jasné, ako Trumpovi zlyhávali kľúčové nominácie v Najvyššom súde, na Generálnej prokuratúre, na pozícii viceprezidenta a inde.

  Ono – je jedna vec zorganizovať prevrat, streľbu na parlament a vraždy rôznych vysokých úradníkov v Rusku počas horúcej fázy prevratu v 90.-tych rokoch podporované zo strany infiltrovanej KGB na jednej strane a riešiť to isté doma u seba viac-menej nevyhnutne krvavým spôsobom, keď ste si žili v bavlnke 300 rokov a keď máme pod kontrolou iba niektoré zo 17 tajných služieb a keď vám podľa všetkého vyjadrili podporu len niektorý s tých 10 veliteľov armád. Nehovoriac o brutálnom počte strelných zbraní najrôznejšieho druhu medzi bežným obyvateľstvom.

  1. Veľmi dobrý príklad bolo myslené na Bohumila (s bagrom).

   Nezabúdajme, že Putin dosiahol akú-takú stabilitu administratívneho a riadiaceho zboru až po cca 20 rokoch na rôznych pozíciách riadenia a to sa nachádza v národe s tisícročnými tradíciami a trocha iným genofondom … Trump toľko času k dispozícii nemal, nehovoriac o inom kontexte USA a terajšieho Ruska.

   Ale vidieť, že nálada na strane novej administratívy a hlavných médií je vyslovene strachová. Vedia kde sú, a že ľudia okolo nich vedia kto sú tí, ktorí boli inaugurovaní. Je to sud s pušným prachom. Evidentne nikto ale nechce byť obvinený že on, alebo jeho klanová skupina rozbila Úniu, potrpia si na tie svoje historické záznamy a rodokmene. Impulz však môže prísť veľmi ľahko zvonku.

  1. Kdo ví, co je pro budoucnost lepší ? Vedla by „America great again“ k Člověku ? Řekl bych, že ne.
   Použiji takovou malou alegorii – současný stav řízení se, podle mého názoru, dá připodobnit k situaci, kdy se opice zamknula v kabině nastartovaného bagru, má před sebou funkční páky k jeho ovládání, které s velkým zájmem zkouší jednu po druhé ..
   S bagrem se dá udělat lecos – něco vybudovat, ale také třeba protrhnout hráz nad městem nebo zničit dům. Opice nic takového pravděpodobně nedokáže. Takže je asi nejrozumnější klidit se dočasně z jejího dosahu a v klidu čekat, až jí dojde nafta.

 2. Vývoj přešel do nové fáze , ať už jí nazveme stručně USA II anebo Nový Svět II. Těch indicíí naprosto zásadní změny je opravdu hodně. Veřejnost je záměrně udržována ještě v módu „Volby 2020“, ale vývoj poskočil minimálně 1 patro vejš Trump nwepoužil silovou variantu a určitě ne ze zbabělosti.
  Jenom upozorňuji na izolaci malobritánie ze strany EÚ. Ta mutace „britský COVID“ vznikla opravdu podezřele rychle. Chce to nečumět jen na USA, ale číst i periferii.
  Důvody Trumpovy volby řídících kroků, určitě velmi zásadní, vyplavou, ale asi ne formou prohlášení, ale z vhodně zformovaného infopole.
  Bidenovi a spol. to prezidentství rozhodně nezávidím, setkání s novou realitou bude pro tuhle partu satanistických amatérů řízení velmi kruté.

 3. Tak opět Sanja z Floridy – https://www.youtube.com/watch?v=TeTj0j2AcjM . Uvádím pár bodů:
  – Jaké volby, taková inaugurace – neúspěch. 2000 návštěvníků ceremonie hlídalo 25000 gardistů vyzbrojených automatickými zbraněmi.
  – Když se manželé Trumpovi vrátili na Floridu, tak je čekalo vřelé přivítání. Mávající lidé lemovali cestu, po které jela exprezidentská kolona
  – Nějaký senátor za Floridu navrhuje, aby se páteřní dálnice Floridy č.27 přejmenovala na „Dálnici prezidenta Donalda Trumpa“.
  – Na oficiální portále Bílého domu se objevila zpráva, že se Biden ujal prezidentského úřadu. Zajímavé je, že u zprávy bylo 1800 lajků a 3100 dislajků. Tady se divím, že to BigTech neošéfovala.

 4. Tušení souvislostí- vím, že něco (Kalousek už tu možná bylo) :
  Kalouskův úprk z politiky na poslední chvíli, Zeman má na programu očkování v den inaugurace a zajímavá světelná symbolika: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/miroslav-kalousek-konec-poslanec.A210119_165339_domaci_lsv?zdroj=top

  https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/ockovani-koronavirus-prezident-milos-zeman-vaclav-klaus-ustredni-vojenska-nemocnice.A210119_153856_domaci_misl
  Docela vtipný důvod proč nejet na „inauguraci“

  https://orgo-net.blogspot.com/2021/01/biden-inaugurace-bez-lidi-protoze-kovid.html
  Je tam vidět ta trikolora na ruské vlajce, o které píše Hael výše

Napsat komentář