Tematické zaměření
Přednostní zaměření webu je na „řízení složitých sociálních supersystémů“, přeloženo do češtiny: informace, analýzy, komentáře, případně překlady zahraničních zdrojů, které
- nějakým způsobem ukazují, jak je řízena Česká republika, Československo, jak je ovlivňováno nebo manipulováno obyvatelstvo;
- ukazují, jak by se měly změnit řídící procesy nebo informace tak, aby se život v ČR změnil k lepšímu;
- obsahují analogie ze zahraničí, na kterých lze ukázat účinné a úspěšné postupy společenského řízení (jak v zájmu obyvatel, tak proti nim – cílem je pomoci čtenářů webu chápat souvislosti těchto procesů, jak na příkladu jiných zemí, tak i na globální úrovni);
- jsou tabu pro česká oficiální média, ovšem opět s upřednostněním těch, které souvisejí s řízením společnosti (typické téma, které nás „nezajímá“: jak žijí celebrity – ovšem kromě případů, kdy jejich chování či prohlášení ovlivňuje chod společnských procesů nebo veřejné mínění).
Grafická úprava
Formátování odstavců, fonty atd. jsou pod kontrolou online editoru a šablony webu. Máme jen základní požadavky:
- Snažte se, aby byl text pokud možno pravopisně a gramaticky správně. Korekturu může provést redakce.
- Zachovávejte prosím prapovisnou konzistence (např. nemíchejte „kapitalismus“ a „kapitalizmus“, ale vyberte si jednu pravopisnou formu a té se držte).
- Zachovávejte logické členění do odstavců. V online editoru nový odstavec = nový blok. Nový blok vznikne, když v textu stisknete klávesu Enter. Při kopírování textu např. z Wordu to však nemusí vždy fungovat.
- Nadpisy aby byly jako nadpisy (typ bloku „nadpis“)
- Každý článek před publikací zařadit do odpovídající rubriky (jedna nebo více, nesmí být v „rubrice“ Nezařazeno)
- Dodržovat typografická pravidla (mezera za interpunkčními znaménky, nedávat mezeru před ně; uvozovky, apod.)
U zahraničních zdrojů preferujeme odkaz na původní zdroj. Například: překlad/shrnutí videa prof. Panarina. Panarin cituje New York Times. V článku by měl být odkaz na článek v New York Times, odkaz na video Panarina být může (ale pokud v daném videu nic jiného, jiné téma, není, v podstatě není nezbytný).
U prvního příspěvku bych chtěl, abyste ho nepublikovali rovnou, ale nechali ve stavu „pending review“, abychom se na něj mohli podívat a případně upravit, a pak bychom se dohodli, jaký by byl konkrétní postup pro další texty.
Praktická finta pro uvozovky
Pokud text kopírujete z Wordu, ten již automaticky provedl náhradu „amerických“ nebo „počítačových“ uvozovek ( ” ) na správné uvozovky podle českého pravopisu. Pokud ale píšete rovnou do WordPressu, tato náhrada se neprovádí. Naštěstí na počítači s Windows lze uvozovky snadno vytvořit:
- Dolní uvozovky („): levou rukou držte levou klávesu
Alt
a pravou rukou vyťukejte na numerické klávesnici0132
, pak levýAlt
pusťte. - Horní uvozovky (“): levou rukou držte levou klávesu
Alt
a pravou rukou vyťukejte na numerické klávesnici0147
, pak levýAlt
pusťte.
Čemu se vyhnout
Toto je „zakázáno“:
- Kopírovat celé texty z jiných webů bez překladu, citace nebo komentáře. V takovém případě rozhodně uvádějte pouze odkaz na původní zdroj. Za tím účelem byl ostatně vymyšlen jazyk HTML, ve kterém jsou texty na webech.
- Používat hyperlinkové odkazy na textu kratším než pět znaků (například „poznámka pod čarou“ s hyperlinkem na jediné číslici, ještě zmenšené na horní index). Myslete prosím na to, že mnoho našich čtenářů čte web na mobilu – na malém displeji je velmi obtížné prstem takový pidiodkaz trefit.
- Ze stejného důvodu nepoužívejte poznámky „pod čarou“. Web není papírová kniha, nemá žádný „spodek stránky“. Pokud jsou poznámky krátké, pište je rovnou do textu zvýrazněně (kurzívou) a s návěštím „Pozn.:“ nebo „Poznámka:“. Pokud jsou poznámky dlouhé (dejme tomu delší než 10 řádků a delší než jeden odstavec), rozhodně zvažte uveřejnit je jako samostatný příspěvek a do Vašeho textu na něj dát odkaz. Krátký příspěvek se na webu čte dobře, dlouhý nikoliv.
Rozsah a načasování publikace
Pokud publikujete samostatně, bez revize článku v redakci, snažte se správně nastavit rozsah (délku) článku a „rozmístit obsah v čase“. Co to znamená?
- Pokud je článek výrazně delší než 1 strana, zvažte jeho rozdělení na více částí a publikaci jako seriál. Důvodem je snaha o zachování čitelnosti a přehlednosti, a to pokud možno i na mobilních zařízeních.
- Pokud jsou v daný den publikovány již čtyři příspěvky nebo více, posuňte prosím publikaci na následující den (akce „Naplánovat“ v online editoru). Proč? Účelem našeho webu je mj. poskytnout prostor pro informovanou a věcnou diskusi k publikovaným tématům. Proto je žádoucí, aby všechny nové příspěvky zůstaly na první straně alespoň jeden den, aby si je všichni stihli přečíst a mohli se do diskuse zapojit.
- Jednotlivé díly seriálu publikujte pokud možno v pravidelných intervalech – buď jeden díl každý den nebo 1x týdně ve stejný den v týdnu.