Poslední týdny je hlavním tématem nejen evropských ekonomů situace na energetickém trhu, kde došlo k prudkému nárůstu ceny zemního plynu na západoevropské burze a ruku v ruce s tím i ceny elektrické energie.

Pomocí citací z několika zdrojů nabízím pohled na vývoj situace na trhu s energiemi s průmětem do našich podmínek. Východiskem článku je rozhovor v DeníkuN ( článek na DeníkuN je uzamčený, ale k textu je možné se dostat přes odkaz na článek na Seznamu ) https://www.seznam.cz/komentare/13867136-trvale-vysoke-ceny-energii-cast-prumyslu-zkratka-zabiji-varuje-diplomat-bartuska  

Kolega TauRus, který na rozhovor upozornil, se tématu věnuje zde: https://ksbforum.eu/index.php?u=/topic/3632/pokud-bude-siln%C3%A1-zima-dojde-zemn%C3%AD-plyn-mus%C3%ADme-b%C3%BDt-tvrd%C5%A1%C3%AD-na-rusko-i-nory-%C5%99%C3%ADk%C3%A1-velvyslanec-bartu%C5%A1ka/post-37961#post-37961

A kdo je tím hlavním aktérem, kdo se nám to prořekl?

Řeč je o Václavu Bartuškovi, který je od roku 2006 zvláštním velvyslancem České republiky pro otázky energetické bezpečnosti. Patřil ke studentským vůdcům sametové revoluce. Ve svých 22 letech se stal členem parlamentní komise pro dohled na vyšetřování událostí 17. listopadu. V roce 2010 byl jmenován zvláštním vládním zmocněncem pro dostavbu JE Temelín.

A co řekl?  „Při současných cenách více než 1 100 dolarů za tisíc metrů krychlových je pro nás levný i americký LNG. A plynu je na světě dost.“

Tato věta může vysvětlovat jeden z důvodů zdražování. O americký zkapalněný plyn dosud nebyl velký zájem, protože byl výrazně dražší než ruský plyn. Později ještě přijde řeč na další cíle zdražování energetických zdrojů.

Zmíněnému rozhovoru předcházel rozhovor pro Radiožurnál, kde pan Bartuška mluvil o tom, že naše zásoby plynu jsou reálně pod běžným stavem před zimou, že jsme v nějakém duchu plynové války. Na otázku „Jak v téhle válce bojovat? Co se dá v tuto chvíli dělat?“ říká:

Základní je pokračovat v tom, co dosud. To znamená být mnohem tvrdší v ochraně našeho trhu, donutit dodavatele, aby hráli podle našich pravidel, podle pravidel Evropské unie, ne těch svých. Musíme být obecně tvrdší, Evropa je příliš dlouho příliš jemná a měkká ke svým dodavatelům. Příliš hodná. To musí skončit.

Jsme největší odběratelé plynu na světě, jsme největší trh na světě. To, že jsme byli dosud příliš hodní na Rusy, Nory, Alžířany je naše chyba. Musíme být tvrdí odběratelé. Chovat se úměrně své velikosti, moci, svému bohatství.

Tato prohlášení asi není třeba komentovat, zde by se hodilo ruské: Ty durak ili vrag?

Člověka ani nepřekvapí, že v mainstreamových médiích je vina za nedostatek plynu a nárůst cen házena na Rusko.

Že je to jinak, chci dokumentovat na dalších citacích.

V červenci letošního roku se Soudní dvůr Evropské unie postavil za Polsko a potvrdil zákaz zvýšení kapacity plynovodu OPAL. „Gazprom bude mít k dispozici jen polovinu kapacity plynovodu OPAL, což znamená podstatné omezení přepravních možností tohoto plynovodu, navrženého jako pozemní prodloužení plynovodu Nord Stream směrem do Česka,“ řekl agentuře PAP zmocněnec polské vlády Piotr Naimski. Problém s distribucí plynu budou mít kvůli omezení kapacity plynovodu OPAL rovněž majitelé plynovodu Nord Steam 2, až bude zprovozněn. https://echo24.cz/a/SzNV7/do-nemecka-nesmi-z-ruska-proudit-vice-plynu-soud-eu-se-postavil-za-polsko

Vladimír Putin v rámci zasedání Ruského energetického týdnu v Moskvě v tomto týdnu prohlásil, že…. „růst cen plynu v Evropě je výsledkem deficitu elektřiny, a nikoliv obráceně. Není radno pokoušet se přehazovat svou vlastní vinu na někoho jiného, jak se někteří naši partneři snaží. Po loňské chladné zimě si mnoho zemí nedoplnilo zásobníky plynu před topnou sezónou, a tím pádem přispěly k růstu cen.https://cz.sputniknews.com/20211013/putin-nevinte-rusko-za-energetickou-krizi-v-evrope-mohou-systemove-chyby-16151377.html

Zde na videu Vladimír Putin říká své spoludiskutující: „Říkáte: Nedodáváte plyn do Evropy prostřednictvím plynovodů. Jste uváděna v omyl. Zvyšujeme dodávky do Evropy. Gazprom o 10%, celkově Rusko zvýšilo dodávky do Evropy o 15%. A prostřednictvím plynovodů se zvýšilo o 10%. Zvyšujeme, ne snižujeme dodávky, ale zvyšujeme dodávky. A ostatní dodavatelé snížili o 14 miliard metrů krychlových. Z toho polovina škrtů je od amerických dodavatelů. Jestli nás požádají o další zvýšení, jsme připraveni ještě zvýšit. Zvyšujeme o tolik, o kolik nás naši partneři požádají. Ani jednou jsme to neodmítli.https://www.facebook.com/volodymyr.bondarcuk.1/posts/274513391201628

Ne všichni v Evropě se chovají idiotsky: Maďarsko se s Ruskem dohodlo na nové dlouhodobé smlouvě o dodávkách zemního plynu. Cena je příznivější než dosud a smlouva je na 15 let. https://oenergetice.cz/plyn/madarsko-s-ruskem-uzavrelo-novou-smlouvu-o-dodavkach-zemniho-plynu

Situaci na energetickém trhu je možné dát také do souvislostí s ústupem USA z pozic hegemona. Nedávno jsme zveřejnili komentovaný článek expertního amerického časopisu The National Interest o nutnosti ukončení role USA jako hegemona a přistoupení na rozdělení sfér vlivu.  https://kob-forum.eu/2021/10/12/spojene-staty-volaji-po-jalte-2021/

Kolega TauRus v té souvislosti napsal: „Jestli USA plánují opustit tento prostor, tak taktika kobercového bombardování jako na konci 2.světové války se také hodí. Hegemon už svou pozici ztratil a vědí to všichni, krom obzvlášť tupých podpindosů. Hegemonovi teď jde o to stáhnout se do sebe, přeskupit síly a neupadnout do občanské války. Na to potřebuje nějaký čas. A protože nechce, aby silnější hráči využili čas jeho slabosti a nevystartovali příliš dopředu, potřebuje je zaměstnat v šarvátkách se sousedy. Ne ve smyslu, že by nějaký soused vyhlásil ozbrojený pochod na Rusko nebo Čínu, na to nikdo nemá.

Spíše bych viděl, že se zde pokusí zařídit rozpad a chaos, takový, aby to Rusko muselo řešit. A k tomuto účelu je stará „dobrá“ Evropa jako dělaná. Navíc, zde je založena řada min, které mohou postupně vybuchovat. Pokud nevyjde scénář číslo 1, přijde na řadu scénář číslo 2. A tak dále…, do doby, než se lidé přestanou chovat, jako stádo.“

Růst ceny energií vyhovuje i plánům GP na omezení spotřeby obyvatel, přeformátování Evropy, útlumu evropského průmyslu.

Zima bude asi „horká“, resp. se možná budeme doma balit do svetrů a bund jako v tomto návodném německém videu https://www.youtube.com/watch?v=kvkWfV8SDM8

5 komentářů

  1. Teď se zeptám asi úplně idiotsky, ale naprosto vážně, protože jsem zatím žádné vysvětlení nikde nenašla.

    „Maďarsko se s Ruskem dohodlo na nové dlouhodobé smlouvě o dodávkách zemního plynu.“

    Otázka: Proč Maďarsko ano a ČR ne? Je to jen v osobě Orbána? Nebo třeba v tradici.

    Maďarsku, ale i např. Polsku byly i v minulém režimu povoleny drobné firmičky a obchůdky, zatímco u nás podle „Poturčenec horší Turka“ jsme zřejmě čekali na pokyn Moskvy, zatímco té byl nějaký švec, trhovec nebo sadař pod rozlišovací schopností.

    A dnes situace dochází do extrému, kdy ideologicky odmítneme plyn. nota bene levnější se zaručenými a stabilními dodávkami asi abychom nerozzlobili protektora, jedno jestli Berlín nebo Brusel.

    Jsme už opravdu až tak zdegenerovaní?

  2. Jedna poznámka k nedostatku elektřiny v Evropě:
    Situaci navíc komplikuje víc faktorů, než bylo dosud řečeno. Jedním z nich je nedostatek vody v Norsku. Tam je voda, díky příznivým geografickým podmínkám, dominantním zdrojem el. energie – jsou i jejím významným vývozcem do malobritánie. Jenže to letos vinou toho nedostatku (bylo zveřejněno, že mají 1/2, Marcinkevič dokonce tvrdí, že jen 1/3 normálního objemu) jednoduše NEBUDE. 2 podmořské kabely osiří a je asi jedno, zda to nazvou „požár“ nebo jo prostě nenazvou nijak. Budou zásobovat (zachraňovat) svůj vlastní systém. V této souvislosti navíc ještě nikdo nezmínil jednoduchý a známý hydrologický fakt, že v okamžiku, kdy máte k dispozici (řekněme že) 1/2 objemu vody, v reálném vyjádření máte mnohem méně energie – jednoduše proto, že to „méně vody v nádržích“ musí znamenat také nižší hladinu v nich, lineárně menší tlak na turbínách a tedy i energetickou zužitkovatelnost daného objemu. Pokud, ještě navíc, pak bude „to málo, co je k dispozici“ v zimě užíváno ke krizové záchraně sítě před kolapsem, možnosti tohoto jejich dříve dominantního zdroje budou takto neefektivně zmařeny půjdou velmi rychle směrem k nule.
    Bez ohledu na to budou jistě využívat na 100% své plynové elektrárny a v souběhu s pozvolným a neodvratným poklesem jejich těžby plynu musí přirozeně vyvolat útlum dodávek této suroviny jejich zahraničním odběratelům.
    Takže je tu jediná možnost: Gazprom. Plyn prý mají, přepravní kapacita je hotová. Stačí podepsat smlouvu. Teď je jen otázkou, zda průmyslové kruhy v Evropě dokážou už tuto zimu přetlačit „smyslů zbavené Bartušky“ (oslabené ztrátou podpory ze strany impéria) nebo zda bude tato zima, krom útrap obyvatelstva, znamenat také konec evropského průmyslu – a zřejmě zrychlený nástup chalifátu. I podpindosníci by si měli (i ve svém vlastním zájmu nakonec) to dilema uvědomit.

      1. Tak ono nám trochu střídmosti neuškodí – i v oblasti spotřebovávaných energií. Je jen na nás, jak s novou situací naložíme. Zda nastane chaos a bída nebo zda nás změněné podmínky naopak přimějí k tomu se zamyslet nad tím, kdo vlastně jsme, odkud a kam jdeme a vlastně vůbec chceme jít. Potenciál na to mají – vytrhnout většinu z „prasečího stavu“, jak o tom mluví Nestor.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..